У понедјељак 30. јануара 2017. године у сали парохијског дома у Даниловграду промовисана је монографска публикација др Александра Дикића „Хрестоматија српског страдања“. О књизи су говорили др Васиљ Јововић са Философског факултета у Никшићу и др Жарко Лековић са Историјског института Црне Горе. На крају промоције присутнима се обратио и аутор.
У свом излагању др Васиљ Јововић је на почетку присутне упознао са ауторовом биографијом, након чега је истакао да промовисана монографија преставља један дио замишљене, свеобухватне истироиграфске синтезе која се односи на историју Срба у новом вијеку и која би требало да омогући цјеловитије сагледавање националне прошлости у друштвеном, социјалном и политичком аспекту, те да монографија има публицистички карактер, и да је намијењена свима који су заинтересовани за историју српског народа. У свом закључку, др Јововић је навео да књига „Хрестоматија српског страдања“ плијени ерудицијом, минуциозним анализама огромне грађе и чињеница, обиљем одабраних примјера, оштроумним запажањима, љеоптом стила и језика, уз препоруку за читање и коришћење ове драгоцјене монографије.
Говорећи о представљаној књизи, др Жарко Лековић ју је окарактерисао као трагичан опис тровјековног страдања српског народа, који говори о континуитету борбе српског народа за очувањње идентитета. Истакао је да се на бројним страницама ове садржајем богате и озбиљно писане књиге открива аутор који располаже широким знањем, пасијом за предмет истраживања, критичком мисли и завидном научном методологијом. „Хрестоматија српског страдања“, кроз богату фактографију, доказује како су се током три вијека, три различита центра моћи поиграла судбином српског народа и кроз разне сукобе у којима су учествовали српски патриоти који су вјеровали у ослобођење, немилице гинули под туђом заставом и умјесто мира и слободе добили неизвјесност и збјегове, а аутор књигу завршава савременим дешавањима и закључује да је мало европских народа као што је српски, чија је историја непрекинути след трагичних догађаја, и чије различите историјске периоде повезује страдање народа из ког не проналази излаз до данашњих дана.
Александар Дикић је подвукао да је ово друга промоција његове књиге у Црној Гори и да је приликом њеног писања имао на уму однос према страдању кроз призму појединца, пошто као љекар има увид у природу људског страдања. У интересантној дискусији која је услиједила након излагања, аутор се дотакао свих битних тачака историје српског народа у последња три вијека, уз преиспитивање путева развоја историје српског народа до наших дана.