У цркви Свете Петке у Лапљем Селу је служен помен жртвама бомбашког напада на аутобус „Ниш експреса“ који се догодио на данашњи дан пре 24 године у Ливадицама код Подујева. Након парастоса, чланови породица и окупљени грађани обишли су гроб страдале Мирјане Драговић.
Јелена Драговић Стојановић је подсетила да починилац овог злочина у којем је убијено 12 Срба, ни после више од две деценије, није пронађен нити кажњен.
„Чини ми се да је узалудно говорити о правди после толико година и неуспешних покушаја да је добијемо. Не само за Ливадице, већ и за све српске жртве на Косову и Метохији. Мој отац је умро, правду није дочекао. Хоћемо ли је ми дочекати, велико је питање. Ипак, правди се надамо“, рекла је Драговић Стојановић.
Књижевник из Грачанице Ратко Поповић је у цркви у Лапљем Селу навео да су обећања да ће се правда задовољити остала, могло би се рећи, „мртво слово на папиру“.
„Остаје нам да се у нашим светињама помолимо да им Бог да рајско насеље за сва добра дела и оно што су учинили за свој род. Ми смо у овој цркви Свете Петке већ 23 године упућивали молбе међународној заједници и захтев да се злочинци пронађу и адекватно казне за своја недела која су починили не само на Ливадицама, већ и широм Косова и Метохије. Наш вапај је остао узалудан, остало је, такорећи, мртво слово на папиру“, казао је он.
Парастосу у Лапљем Селу је присуствовала и председница Општине Грачаница Љиљана Шубарић. И она је нагласила да за овај злочин нико није одговарао.
„Међународна заједница ћути, ћути и Косовска полиција, али ми не смемо да ћутимо. Сваке године ћемо се окупљати и сећати се невино страдалих. Овај злочин остао је дубоко урезан у нашу свест“, рекла је она.
У нападу на аутобус „Ниш експреса“ у Ливадицама код Подујева пре 24 године су погинули Сунчица Пејчић, Живана Токић, Слободан Стојановић, Мирјана Драговић, Небојша, Снежана и Данило Цокић, Вељко Стакић, Ненад Стојановић, Милинко Краговић, Лазар Милкић и Драган Вукотић.
Најмлађа жртва био је двогодишњи Данило Цокић.
За напад на аутобус у Ливадицама био је осумњичен, а затим и првобитно осуђен на 40 година затвора Фљорим Ејупи. Међутим, Врховни суд га је касније ослободио свих оптужби.
Извор: Радио КиМ /РТС
Фото: Радио КиМ