Радуј се, Мајко Божја Моћна, усрдна Заштитнице рода хришћанског!
На позив Његовог Високопреосвештенства Митрополита јекатеринбуршког и верхотурског г. Јевгенија, Његово Преосвештенство Епископ моравички г. Антоније, старешина Подворја Српске Православне Цркве у Москви, узео је учешће у свечаностима поводом обележавања празника чудотворне иконе Пресвете Богородице „Државне“ које су уприличене 14. и 15. марта 2022. године у Јекатеринбургу.
У навечерје празника чудотворне иконе Пресвете Богородице „Државне“, 14. марта 2022. године, у мушком манастиру посвећеном Светим царским страстотерпцима на Ганиној јами служено је свеноћно бденије на којем су, поред домаћина Митрополита јекатеринбуршког Јевгенија, саслуживали и представници помесних Православних Цркава при Патријарху московском и све Русије: Митрополит филипопољски Нифон (Антиохијска Православна Црква), Епископ моравички Антоније (Српска Православна Црква), архимандрит Серафим (Православна Црква Чешких земаља и Словачке) и протојереј Данил Андрејук (Православна Црква у Америци).
Након богослужења, митрополит Јевгеније је поздравио високе госте подсећајући како се на празник чудотворног образа „Државне“ иконе Пресвете Богородице на заједничко служење традиционално окупљају представници помесних Православних Цркава у Храму на крви у Јекатеринбургу. По његовим речима, икона Пресвете Богородице „Државне“ царује миром, што је нарочито важно у данима великих искушења која су задесила Руску Цркву и руски народ.
У знак благодарности на топли пријем и вишегодишње гостољубље, владика Антоније је, у име представника помесних Православних Цркава, одржао пригодну реч у којој је подсетио на молитвено заступништво Пресвете Богородице свим народима: руском, српском, либанском, чешком, словачком, америчком, али и свим осталим људима добре воље, како би се међу све напокон уселио мир.
На дан празновања чудотоврног Обретења образа Пресвете Богородице „Државне“, 15. марта 2022. године, у Спомен-храму на крви, подигнутом на месту мученичке кончине Свете царске породице Романов, служена је света архијерејска Литургија пређеосвећених дарова. Поред домаћина митрополита Јевгенија, и гостију, представника помесних Православних Цркава, на Литургији су саслуживали и Митрополит чељабински и мијаски Алексеј, Епископ шадрински и далматовски Владимир и Епископ нижњетагиљски и невјански Теодосије.
На Литургији су биле возглашене и молитве за мир, међу којима и молитва која се по благослову Његове Светости Патријарха московског и све Русије г. Кирила чита у свим храмовима Руске Православне Цркве.
Заблагодаривши својим гостима на посети и заједничком богослужењу, митрополит Јевгеније је указао на најважније моменте везане за обретење иконе Пресвете Богородице „Државне“, чији се датум чудесног проналаска, 15. март 1917. године, подудара са одрицањем од престола цара Николаја II Романова.
У име представника помесних Православних Цркава, беседу је произнео Митрополит вилипопољски Нифон који је нагласио како је празнична саборна Литургија знак јединства православних народа чији су представници узнели молитве за мир пред чудотворним образом Пресвете Богородице „Државне“.
Икона Пресвете Богородице „Државне“
У броју икона Пресвете Богородице које се нарочито поштују у Русији посебно место заузима новопројављена икона Пресвете Богородице „Државна“. Икона је обретена истога дана када је дошло до присилне абдикације Светог цара Николаја II Романова, 15. марта 1917. године. Након што је у сну у два наврата имала чудесно откровење у којем је видела непознату црну икону, Евдокија Адријанова се упутила у московско село Коломенско у Вазнесењски храм, за који је веровала да је то тај храм из њеног сна. У разговору са настојатељем храма свештеником Николајем Лихачевим, претражила је целу цркву како би пронашла поменуту икону. У подруму храма, завучена између старих дасака и крпа, лежала је поцрнела икона Пресвете Богородице. Пошто су очистили икону, угледали су лик Пресвете Богородице на трону како држи Христа у крилу. Пресвета Богородица је била приказана за знацима царске власти, одевена у порфиру са круном на глави, скиптаром и државом (шаром) у рукама, због чега ће и бити прозвана „Државном“. Убрзо је вест о проналаску иконе почела да се шири Русијом, тако да је велики број верника свакодневно походио храм Вазнесења Господњег у селу Коломенско. Како би што већи број верника могао да се поклони светињи, икону су носили и по другим храмовима и манастирима, у којима су затим израђиване њене копије. Икона је тако посетила и Марто-Маринску обитељ у Москви, где ју је свечано дочекала тадашња настојатељица Преподобномученица Јелисавета Фјодоровна са сестрама. У писању службе и акатиста икони Пресвете Богородице „Државне“ учешће је узео и Свештеномученик Тихон Патријарх Московски.
Пред иконом су се свакодневно догађала исцелења, тако да је она постала омиљена светиња многих Московљана. На основу историјских записа, установљено је да је икона припадала Вознесењском манастиру у Москви, одакле је 1812. године, пред најездом Наполеонове армије, била пренесена у Вознесењски храм на чување. Након Револуције, икона се налазила у депоу Државног историјског музеја у Москви. Икона је 27. јула 1990. године уступљена Казанском храму у селу Коломенско, где се и данас налази. Обнова храма Христа Спаситеља отпочета је 1995. године изградњом дрвеног храма-капеле посвећеног управо чудотворној икони Пресвете Богородице „Државне“. Према подацима црквено-археолошке комисије, икона потиче са краја XVIII века и припада типу „цариградских“ икона Пресвете Богородице. Она се највероватније налазила на иконостасу једног од храмова Вазнесењског манастира на територији московског Кремља, одакле је била пренесена у царско село Коломенско. Након уједињења Руске Православне Цркве и Руске Заграничне Цркве, на празник Вазнесења Господњег, 17. маја 2017. године, икона је обишла руске парохије на територији Европе, Америке и Аустралије. (из књиге „Православна Москва“ Епископа моравичког Антонија, која у издању „Службеног гласника“ ускоро излази из штампе на српском језику).
Извор: СПЦ