Select Page

Пре 95 година будући светитељ је први пут стигао у Черкаси у чину епископа да посети своје родитеље.

Литиjа до споменика св. Луки Кримском (Воjно-Jасенецком), подигнутог у Саборном парку града Черкаси поред Свето-Михаjловске катедрале, и молебан одржани су 14. јануара 2021. године. Молебан светитељу служио jе архиепископ черкаски и каневски Теодосије, преноси Cherkasy.church.ua.

«Разлог овог догађаја био је значајан историјски датум: пре тачно 95 година будући светитељ је први пут стигао у Черкаси у архијерејском чину, у посету родитељима. Као што је познато, родитељи светитеља су сахрањени на месту где је сада саграђена катедрала: овде је некада било православно гробље, које је совјетска влада претворила у рекреативни парк», – наводи се у саопштењу.

Архиепископ Теодосије обратио се присутнима проповеђу у којем је истакао изузетан допринос светог Луке како Православној цркви, тако и светској медицинској науци.

Као благослов и успомену на догађај, Владика је свима поклонио мали есеј Галине Компаниjец о животу светог Луке.

Извор: Православнаја жизањ (с руског превела Јелена Бујевић)

https://pravlife.org/sr/content/u-ukrajinskom-gradu-cherkasi-obelezhena-95-godishnjica-dolaska-sv-luke-krimskog

 


Warning: Undefined array key "query" in /home/mitropol/public_html/wp-content/plugins/istaknutivideo/istaknutivideo.php on line 22

Warning: Undefined array key "v" in /home/mitropol/public_html/wp-content/plugins/istaknutivideo/istaknutivideo.php on line 24

Pin It on Pinterest

Share This