У недјељу другу Часног поста – Пачисту у којој прослављамо спомен на Светог Григорија Паламу Митрополита солунског и истакнутог православног богослова и заступника исихазма из XIV вијека, одслужена је Света литургија у Саборном храму Христовог Васкрсења у Подгорици којом је предстојао старјешина Храма протојереј Никола Пејовић. Саслуживали су протојереји: Миладин Кнежевић и Бранко Вујачић, као и ђакон Ведран Грмуша.
Током Свете литургије сабранима се обратио началствујући протојереј Никола Пејовић који је у уводном дијелу бесједе говорио о Господу који нас обједињује и сједињује и призива нас да једно будемо са Њим, да би се Њиме причестили, осветили и просветили:
„Нека је срећан овај данашњи дан и ово данашње сабрање на Светој литургији, када се сједињујемо на једно свето мјесто послије свих ових дана у току недјеље, кад имамо хиљаду неких обавеза. Али недјељом као оне мале честице на магнет, привуче нас Причасна чаша, а у њој сам Господ наш Исус Христос, који нас призива да једно будемо са Њим, да се Њиме причестимо, да се Њиме осветимо, да се њиме просветимо и да Њиме задобијемо оружје Божије и свјетлост свијету да постанемо ходећи и живјећи и радећи у овоме свијету.“
У наставку прота Никола је рекао да за Цркву као богочовјечански организам, у коме се најприсније сједињују у заједници Бог и човјек заправо, нису важни рејтинзи ни полуларност и утицај, како то истичу многи аналитичари, већ да се Црква радује свакој души људској која је жедна Бога и која је отворена за живу ријеч Божију:
„Зато је недјељни дан тако важан и није узалудно тај недјељни дан остављен да га посветимо Господу Богу нашем. Зато је важно и кад је пост, а и кад није пост, да недјељни дан увијек посветимо Господу. Зато се радујемо што из недјеље у недјељу, из године у годину, све више је људи који осјећају потребу за Богом. Кажу ови неки, да је Црква једна од најпопуларнијих организација, институција, како они кажу и мислe да је то неки посебан утицаj друштвени и политички, али за нас је то радост, зато што то показује да су људи отворени за ријеч Божију. Цркви не треба популарност, као ни свештеницима и владикама, не треба нам рејтинг. Нама требају људи, душе људске које су гладне и жедне живота и зато је то за нас велика радост.“
У другом дијелу празничног слова, о. Никола се осврнуо на лик и дјело Светог Григорија Паламе чије богословље је библијски утемељено и говори о човјеку као духовно-физичком бићу. Наиме, како је Свети Григорије свједочио, исихастичким (тиховатељским) духовним методом и опитом кроз усавршавање могуће је да човјек својим физичким очима види нестворену, вјечну божанску свјетлост и енергију. Григорије Палама и исихасти јасно разликују божанску суштину која је несазнатљива и божанску енергију која је људима приступачна:
„Прошле недјеље смо прославили побједу православне вјере над иконоборачком јереси, а ова друга недјеља је наставак те побједе. Овога пута побједа коју је Свети Григорије Палама у 14. вијеку извојевао, у времену у коме се појавила исто једна сумња, једна смутња, једна јерес која је заговарала да човјеку није могуће приступити и није могуће видјети свјетлост Божанску. Свети Григорије Палама, као велики учитељ Цркве, устао је у одбрану светих исихаста.“
Прота Никола је у наставку истакао да тим Божијим енергијама које нам се благодарећи Цркви Божијој даје кроз Свете тајне, ми заједничаримо са Богом:
„Он нам је дао могућност да ми Бога видимо, да опипамо и да кроз благодатне енергије ми са Богом заједничаримо. И отуда она Таворска свијетлост, која није била свјетлост од овога свијета. Када су хаљине Његове (Господње) биле беље од снијега и свјетлије од сунца, када очи људске у њу нису могли гледати. То је била Преображењска свијетлост којом обасјава Бог свакога човјека који долази на свијет. И благодарећи тој љубави Божијој, благодарећи Цркви Божијој која нам даје Свете тајне, а то су божанске енергије којима ми заједничаримо са Богом.
Ми се са Господом сједињујемо у љубави, у вјери и задобијамо божанску благодат. Велика и чудесна личност је Свети Григорије Палама. И остала је од њега она кратка, али сажета, молитва којом нека буде испуњено и наше срце и наши дани овога Великога поста: Господе, просвијетли таму моју!‘, поручио је протојереј Никола Пејовић.
Бесједа о. Николе Пејовића – видео
Текст, фото & видео: Борис Мусић