У оквиру 11. Трга од ћирилице, синоћ је уприличен програм поводом јубилеја, десет вјекова олтара и два вијека од изградње цркве Полагања ризе Пресвете Богородице у Бијелој. На ову тему бесједили су Бијељани проф. др Драго Шеровић и професор историје Ненад Шеровић а остали смо ускраћени за предавање др Горана Комара који из оправданих разлога није могао бити присутан.
Говорећи о периоду изградње старог храма, професор Драго Шеровић рекао је да када се сагледају све научне анализе утврдило се да је црква грађена у X вијеку и да је припадала Драчкој епископији, а комплетно је сачуван олтар из тог периода са фрескама које датирају с краја 12. односно почетка 13. вијека и рад су непознатог грчког иконописца.
Професор Ненад Шеровић најприје је говорио уопшено о историјату Бијеле, а затим о градњи данашње цркве која је изграђена 1824 године, а звоник 1936, помињући народна предања у којима су описана разна чуда везана за овај период. Напоменуо је да храм плод заједничког труда свих Бијељана међу којима се посебно истиче њих неколицина чија се имена и данас помињу приликом сваке проскомидије на светим литургијама. Подсјетио је и да се у цркви чувају старе књиге, међу којима су Октоих „првогласник“ из штампарије Ђурађа Црнојевића, прва српска штампана књига 1494. затим књиге из 16. вијека: Октоих „петогласник“ из штампарије Божидара Вуковића Подгоричанина, Псалтир-рукописна србуља и Литургијар( служебник) као и Празнични минеј штампан у Ердељу 1580. године и представља копију Вуковићевог Зборника из 1538. године. Професор Ненад Шеровић рекао је да се у храму чува и крст који је Свети Петар Цетињски поклонио ондашњем пароху бјељском проту Симеону Злоковићу.
Професор Драго Шеровић је на крају вечери говорио о континуитету и вези Бијељана са својом Црквом чак и у оним најтежим временима комунизма. Посебан значај, како је истакао, за Бијелу имају духовне академије које су отпочели да приређују сваке године уочи храмовне славе од осамдесетих година прошлог вијека.
Јереј Драгомир Видаковић , старјешина храма Полагања ризе пресвете Богородице, рекао је да је бјељска црква посебана и по томе што има двије славе- поред Полагања ризе, као своју славу овај храм прославља и Полагање појаса пресвете Богородице, празнике подједнако важане за Бијељане. Најавио је и да ће у оквиру јубијела Његова светост Патријарх српски господин Порфирије посјетити Бијелу 27. и 28. септембра. У оквиру програма наступила је и Марија Видаковић, појац храма.
Извор: СПЦО Х. Нови