Select Page

На православном гробљу у Приштини више је гробова него што има Срба који живе у овом граду, преосталих након сукоба 1999. године. Од око 40.000 Срба колико их је било, данас их је десетак у својим кућама и становима. Они су данас, на задушнице, обишли гробове својих ближњих и запалили им свеће. Осим њих на више стотина гробова није имао ко да запали свеће. Расељени Срби из Приштине годину и дуже не усуђују се да дођу.

Свештеник Приштинске православне парохије Станиша Арсић апеловао је поново на све који имају своје сроднике сахрањене у Приштини да дођу макар на задушнице и обиђу њихове гробове.

„То нам је у аманет да све што имамо остало нам је од њих. И ако ми њих заборавимо, знајте да не чинимо исправну ствар. Ово је слика данашњег дана на приштинском гробљу. Заиста је жалосно да поред две породице које су изашле на гробље данас, никог другог нема овде“, рекао свештеник.

Објаснио је да доласком на гробове својих предака одајемо им почаст, јер су оставили оно што имамо.

„И крсну славу и крсно име и све оно што смо стекли у жвоту, носимо педигре, чији смо и од кога потичемо“, рекао је Арсић и додао да недолазак на гробље иде на руку онима којима не одговара да Срба има и у Приштини и широм Косова и Метохије.

„Они ликују над оваквим сликама које ми одавде шаљемо. Они једноставно виде да сваким даном  ово све више постаје заборав. Жалосно је да град Приштина поред 40 и више хиљада становника (Срба) који су живели, данас овде немамо десетину који су дошли да обиђу гробове својих предака“, указује свештеник Арсић.

Православно гробље у Приштини, највеће на Косову и Метохији, делом је очишћено, а делом зарасло у коров. Трагови вандализма, рушења и скрнављења споменика видљиви су и даље.

Срби су на задушнице обишли гробове својих ближњих и у другим срединама на Косову и Метохији, где је то било безбедно и могуће.

Група Срба из северног дела Косовске Митровице, обишла је гробове најмилијих у јужном делу града.

“Сваки пут кад дођемо све је више порушених споменика” кажу две старије Митровчанке.

“Туга човека обузме. Видите и ђубрета има…. Толико некултуре и нецивилизацијског поступања нема нигде”.

“Ми њихово гробље нисмо такли. Ми мртве поштујемо… А наши мртви? Коске су им померили” каже један старији Митровчанин.

Након 1999. године, гробље у јужном делу Косовске Митровице доживело је судбину готово свих православних гробаља на Косову и Метохији. Споменици су порушени, капела је девастирана па обновљена а потом опет оштећена, на више места гробне плоче су разваљене, многе хумке су зарасле до непрепознатљивости. Новосахрањених скоро и да нема. Тек пар спорадичних сахрана и то по изричитој жељи преминулих.

Процењује се да је на гробљу у јужном делу Косовске Митровице уништено 90% споменика, а сваки пут када Митровчани обиђу ово место, што се дешава искључиво на Задушнице, констатују да је оштећен још по који споменик.

Истовремено, у северном делу Косовске Митровице, на улазу у град из правца Звечана, налази се муслиманско гробље, на коме су махом сахрањени Албанци. Никада није забележено никакво скрнављење нити непоштовање према овом сакралном месту.

Извор: РТС / Радио Митровица Север

Pin It on Pinterest

Share This