Select Page

Интерпарламентарна скупштина Православља (ИПСП) издала је саопштење 17. марта 20121. позивајући међународне организације да заштите споменике јерменске културе који се сада налазе на територији Азербејџана, међу којима су и цркве и манастири Јерменске апостолске цркве.

Скупштина се састоји од парламентарних делегација из 25 земаља (као што су Грчка, Русија, Србија, Румунија, Бугарска, Кипар и многе друге православне земље) са циљем да координише законодавство и подстакне усвајање закона у интересу Православља у земљама у којима се налази основни културни и етнички чинилац и да негује комуникацију између Цркава.

Др Максим Харакопулос, члан Грчког парламента и генерални секретар ИПСП, доставио је своју изјаву у име Скупштине о заштити хришћанских споменика у Горном Карабаху, истичући да је Скупштина „више пута изјавила да је потребна заштита споменика светске цивилизације, с обзиром на одлуке и радње које им прете уништавањем или променом њиховог карактера“.

Иако савремени свет у великој мери „разуме и поштује огромну историјску и духовну вредност споменика“, и даље има инцидената који крше ове принципе, рекао је др Харакопулос. Такође је указао на инциденте на Косову, у Сирији, Ираку и на  окупираном Кипру, где су споменици потпуно уништени.

„На основу  напред поменутог, као представници парламената многих земаља, сматрамо потребним сваки пут да изразимо своје категоричко неслагање са таквом праксом и да позовемо међународне организације и владе да не дозволе да се тако нешто дешава“, истиче генерални секретар .

ИПСП стога посебно скреће пажњу на ситуацију после крвавог рата у Горњем Карабаху, где се налази „културно благо од велике верске, историјске и уметничке вредности за светску  културу, јерменски народ и Апостолску хришћанску цркву, које је сада под влашћу Азербејџана“.

Тим споменицима је потребна непосредна заштита, сматра ИПСП, и стога „позива [УН] и Унеско да допринесу заштити културног богатства и споменика јерменског народа, који су сада под управом Азербејџана, а како се не би омогућиле промене у њиховој употреби или буду уништени“.

„Свако кршење обавезе или недостатак интересовања може нанети непоправиву штету споменицима који припадају читавом човечанству“, закључује др Харакопулос.

Извор: orthochristian.com/138273.html

Приредио: протођакон Радомир Ракић


Warning: Undefined array key "query" in /home/mitropol/public_html/wp-content/plugins/istaknutivideo/istaknutivideo.php on line 22

Warning: Undefined array key "v" in /home/mitropol/public_html/wp-content/plugins/istaknutivideo/istaknutivideo.php on line 24

Pin It on Pinterest

Share This