[picasa width=“570″ height=“440″ autoplay=“1″ showcaption=“0″]https://picasaweb.google.com/mitropolija.ct/022012[/picasa]
[wpaudio url=“http://www.svetigora.com/audio/download/11926/05_12_2012_izvjestaj_iz_skadra.mp3″ text=“Звучни запис Радио Светигоре“]
ЦЕТИЊЕ, 2. децембра (Светигора прес) – Светом архијерејском литургијом у цркви Свете Тројице у Враки и парастосом на Бардањолу данас је обиљежена стота годишњице првог Балканског рата и битке на Скадру у којој су за ослобођење овога града од вјековне турске окупације погинули око 10. 000 војника Краљевине Црне Горе и Краљевине Србије.
Свету литургију служио је Високопреосвештени Архиепископ Цетињски Митрополит црногорско-приморски Господин Амфилохије, уз саслужење свештенства Митрополије црногорско-приморске, Архиепископије београдско-карловачке и Албанске православне цркве, уз молитвено учешће православних Врачана, и поклоника из Бара, Цетиња, Херцег-Новог, Подгорице, Београда и Велико Хоче у Метохији.
На служби су појала дјеца чланови хора „Метохијски божури“ из Велике Хоче.
Литургији је присуствовао амбасадор Србије у Тирани Његова екселенција Г. Мирољуб Зарић.
У литургијској бесједи Митрополит Амфилохијеје говорио о Голготској саможртвеној љубави. Он је казао да је та љубав суштина Цркве коју она свједочи кроз сву историју, и да ту истину свједочи историја овога града од анохришћанских времена и Светог Јована Владимира до наших дана.
Митрополит је нагласио да су пострадали војиници Краљевине Црне Горње и Србије ту љубав посвједочили у крвавој бици за Скадар и да су својом голготском жртвом донијели албанском народу државу, а будућности овдашњих народа темељ на коме се градити њихови односи упркос искушењима којима су у нашем времену ти односи изложени.
Митрополит Амфилохије је цркви Свете Тројице, по благослову Његове Светости Патријарха српског Господина Иринеја, предао крст са Господњег Гроба у Јерусалиму, који су у Враку, специјално за ову прилику, донијели на дар поклоници из Митрополије београдско – карловачке.
Потом је Митрополит са свештенством и вјерним народом на Бардањолу служио парастос погинулим учесницима битке на Скадру.
Домаћини и организатори овог сабрања, чланови српско-црногорског удружења „Розафа-Морача“ и братства „Свети Јован Владимир“ предили су у Скадру трпезу хришћанске љубави.
Изведен је и богат културно умјетнички програм у којем су наступили хорови, фолклорна и пјевачка друштва, пјесници и народни гуслари.
Посебно одушевљење изазвао је наступ чланова националног ансамбла „Коло“ из Београда.
Митрополит Амфилохије је на крају свог једнодневног боравка у Скадру освештао просторије православног братства „Свети Јован Владимир“.
Р.В.