Izaberite stranicu

У Храму Светог Фјодора Ушакова на Дубрави – Херцег Нови, поводом упокојења Александра Бељакова, великог добротвора овога храма, данас, 22. марта 2025. године, заупокојену Литургију служио је старјешина храма, протојереј-ставрофор Обрен Јовановић намјесник херцегновски, уз саслужење јереја Ненада Ковача.

Након Литургије служен је помен, а потом се сабранима бесједом обратио отац Обрен, указујући на велики допринос и неизбрисив траг који је Александар оставио у овој земљи и овом дивном храму, на спасење своје душе, али и на општу радост свих који у овоме храму прослављају име Божије. Говорећи о огреховљености овога пролазног свијета, отац Обрен наглашава да је свако од нас дужан да ову земљу барем мало осоли и оплемени. На том пољу, много је учинио Александр, због чега се душа његова сада радује у Царству Божијем.

Након оца Обрена услиједила је ријеч Леонда Башилова, који се присутне упознао са ликом и дјелом господина Бељакова, великог добротвора и неимара овога храма, који је чак и након присилног напуштања ове земље, много даривао и бринуо о овом свештеном храму.

Цјелокупну бесједу оца Обрена и ријеч г. Башилова, можете послушати у приложеном видео запису.

Бесједа о. Обрена и ријеч г Леонида Башилова – видео

+++

Александар Бељаков рођен је 24. јула 1953. године у породици официра Тихоокеанске флоте у граду Петропавловск-Камчатски.

Александар је био вишеструко даровит човјек, те се остварио као официр, дипломата, сликар и иконописац.

По завршетку службе у својству капетана прве класе у руској морнарици, Александар Бељаков је обављао дужност војног аташеа у Народној Републици Конго, војног аташеа у Југославији, директора грађевинског предузећа и директора банке.

Истакао се и као сликар-мариниста, и постао члан Међународног удружења умјетника.

У периоду од 1991. до 1994. године, током којег је службовао у Југославији, у Српској академији наука и уметности одржао је двије самосталне изложбе.

Под утицајем свог духовног оца Јована (Крестјанкина) почео је да слика иконе. Учествовао је у рестаурацији спомен-капеле на Руском гробљу у Београду, Сретењског манастира у Москви и иконостаса руске православне цркве у Паризу.

По благослову оца Јована, Александар и његова супруга Дијана преселили су се у Црну Гору, гдје им се родио син Георгиј.

У Црној Гори Александар Бељаков је био представник Трговинско-индустријске коморе Русије, члан СПЦО хергцегновске и неимар Цркве Светог Фјодора Ушакова, за коју је сликао иконе.

Александар Бељаков је био један од великих прегалаца на обнови Руског гробља у Херцег Новом, из времена првог таласа емиграције двадесетих година прошлого вијека.

За своје заслуге Александар Бељаков је у Русији добио следећа одликовања: „Орден за службу отаџбини“, „Орден Црвене звијезде“, Орден Светог Андреја Првозваног „За вјеру и оданост“ – за допринос очувању православне традиције и културног наслеђа, као и бројне медаље.

Преминуо је у Русији, у Калињинграду, 9. марта 2025. године, оставивши дубок траг у историји и срцима свих који су га вољели и поштовали.

Вјечан му спомен и Царство небеско!

Управа Храма Св. Фјодора Ушакова

Извор: СПЦО топаљско-херцегновска 

Pin It on Pinterest

Share This