Izaberite stranicu

Друштвени догматизам и идеолошко једноумље представљају највећу препреку међусобном разумијевању унутар једне заједнице, и самом развоју тог друштва

 

Неупитне догме се подразумијевају у сфери духовног живота, па уколико никоме не пада на памет да их намеће читавом грађанству, оне су дозвољена и пожељна појава унутар вјерских заједница. Наравно, постоје начини да се вјерски ставови и увјерења артикулишу грађанским или политичким језиком (нпр. проблем абортуса и истополних бракова) и да се као такви нађу на јавном тржишту идеја која неко може подржати, и политичким путем довести до нивоа закона. Али када се већ нађу у тој зони, изван црквених порти и богослужења, они су подложни преиспитивању и критици, а њихова снага зависи од броја грађана који су спремни да их подрже. Духовни ауторитет, сам по себи, ту им није од помоћи.

Неупитне догме постоје и у науци, али то су неки логички аксиоми од којих се полази у доказивању и размишљању. Сваки сложенији став од оног да је А=А, и да су 2 + 2= 4, ваљало би доказивати и аргументима бранити у озбиљној научној д‌јелатности. У друштвеним научним дисциплинама, међу неупитне вриједности спадају категорије као што су: људска слобода, човјеково достојанство, поштовање закона… Међутим, историјска промјењивост језика и друштвених уређења, непрестано нас доводи до тога да преиспитујемо начине како ћемо те категорије изразити. Како недавно рече Ршум, некадашња безазлена и весела пјесмица ”Једног дана решио мој тата, за рођендан да ми купи брата”, данас би већ могла да се нађе под лупом истражитеља криминалне трговине д‌јецом. Канон или правило- представља промјенљивију категорију у умјетности, философији или праву, него у религији или природним наукама.

Pin It on Pinterest

Share This