Двије година дана је прошло од како је животом свих нас посредно или непосредно завладао вирус COVID-19 са свим својим, често трагичним, последицама. У вријеме када је облак вируса полако прелазио из Азије у Европу из мале Црне Горе се чуо само тихи бат корака из Литија и гласно ћутање стотина хиљада слободоумних грађана који су одлучили да им је доста свега.
Шта све режим није пробао не би ли уништио Литије – покушано је изазивање немира, људи су остајали без посла, вођена је медијска хајка најгоре врсте, владике и свештеници су привођени и још много тога видљивог и невидљивог радио је режим. Међутим, ништа није помагало, свака литија била је све бројнија и бројнија.
COVID је за челнике режима био сламка спаса. Коначно су добили објективни разлог, нешто због чега би могли да забране и разбију литије. И заиста је пријетила опасност да утихне народни поклич: „Не дамо светиње!“ и да нестане простора да се чују поруке наших владика и отаца које до тада допирале до сваког дома у Црној Гори.
Ипак Бог није дао да буде тако. И раније су на друштвеним мрежама дјеловале групе ентузијаста који су допринијели да се глас са литија чује боље и још гласније у интернет простору. Све то је припремало терен да се успјешно покрене пројекат „Интернет литија“, који је имао за циљ да окупи људе са литија на једном мјесту у вирутелном простору.
Благослов за овај пројекат дао је, својим првим гостовањем, наш блаженопочивши и до неба широки Митрополит Амфилохије. Поодмакле године овог духовног горостаса нису га спријечиле да разумије значај друштвених мрежа, препозна и благослови један овакав, за Цркву нов, начин изражавања. Одјек на друштвеним мрежама је био феноменалан – преко 100.000 гледалаца укључило се у пренос овог догађаја, преко 800 питања за нашег Митрополита и готово сви домаћи и регионални медији су пренијели владичине ријечи из овог „лајва“. Тада је Митрополит и благословио назив „Интернет литија“ који је постао препознатљиви бренд у медијском свијету.
У емисији „Интернет литија“ учешће су узели нека од најзначанијих имена како Српске тако и других помјесних православних Цркава. Прије свих треба поменути Његову Светост Патријарха српског, тадашњег Митрополита загребачко-љубљанског г. Порфирија, али и Архиепископа охридског г. Јована, епископе Јоаникија будимљанско-никшићког, Теодосија рашко-призренског, Јована пакрачко-славонског, Атанасија милешевског, Максима западноамеричког и других. Говорили су и многи угледни свешеници Митрополије црногорко-приморске и Епархије будимљанско-никшићке чије су бесједе обиљежиле литије.
Подршка је стизала и из других помјених Цркава. Из Москве је за наше слушаоце говорио Митрополит Иларион, из Берлина архиепископ Марко, из Јерусалима архиепикоп Макарије из Словачке архиепископ Георгије. Све ове емисије имале су милионе прегледа са свих меридијана.
Литије су од самог почетка биле саборно дјело које би било незамисливо без огромног доприноса вјерног народа. Ни „Интернет литије“ нису биле изузетак.
У сегменту „специјални гост“ говорили су најугледнији вјерници међу којима су и министри Јелена Боровинић Бојовић, Весна Братић, Владимир Лепосавић, као и имена попут музичара Влада Георгијева, глумца Небојше Дугалића, познати професори, љекари и интелектуалци и многи други који су дали немјерљив допринос гледаности и кредибилитету „Интернет литија“.
Емисију је уређивала новинарска екипа састављена од јереја Павла Божовића и теолога Рада Дуловића, Данила Радовића, Тијане Лекић, уз незаобилазно учешће и уредника Радија Светигора протојереја Николе Пејовића.
За техничку реализацију били су задужени Срећко Радовић, Душан Томић, Дарко Јовановић и Војкан Радовић.
Свој допринос идејама, предлозима, контактима и на сваки други начин дали су многи којима се овом приликом безгранично захваљујемо.
Екипа Интернет литија