Izaberite stranicu

У прву недјељу великог поста, а на шесту недјељу пред празник Васкрсења Христовог, када се празнује побједа православља над јересима, служена је Света литургија у цркви побједоносца Георгија под Горицом у Подгорици.

Светим  евхаристијским сабрањем је началствовао старешина овог светог храма протојереј-ставрофор др Велибор Џомић, архијерејски намјесник подгоричко-колашински.

Саслуживали су му протојереји-ставрофори Милета Кљајевић и Драган Станишић и  ђакон Иван Црногорчевић. Молитвено је учествовао и негдашњи старјешина ове цркве, прота Милун Фемић.

Потом се началствујући свештенослужитељ о. Велибор Џомић, обратио окупљеном народу, словом поучне бесједе на тему празника и поста, са посебним нагласком на припрему за свето причешће.

„Дужни смо да се као православни хришћани, као они који су се крстили у име Оца и Сина и Светога Духа, који су у светој тајни миропомазања примили печат дара Духа Светога да се припремамо да примимо највећи залог који човек може да прими на земљи, Тијело и Крв Христа Бога нашега, да се сјединимо с Богом примајући тијело и крв Христову. Увијек кроз живот, а посебно у вријеме поста, хришћани се припремају за свето причешће, не само уздржањем од ове или од оне хране, већ пре свега животом по Јеванђељу, како је говорио наш блаженопочивши Патријарх Павле. Да се трудимо да не чинимо оне гријехе који човјека одвајају од Бога и који кваре душу његову. А онда се томе придодају и пост и молитва и све то кријепимо правом вјером у Бога“, казао је отац Велибор.

Нагласио је да не може човјек да приступа свакакав пред лице Божије и да зато треба причешћу приступати са покајањем и по благослову свештеника.

„Многи људи не знају, а имају вјеру, добру вољу, жељу да посте, али нису чули или нису схватили, да не може да се живи свакојако, па да се човјек причешћује. Наравно, треба се трудити у духовној борби,  на путу хришћанском“, рекао је он.

Упозорио је да не може да се причешћује онај који живи у прељуби и блуду.

„Не може да се живи наопако, развратно и да се правимо као да се ништа не догађа, да се не покајемо, не исповиједимо“, објаснио је старјешина храма Светог великомученика Георгија и додао да су свештеници дужни да духовно руководе служећи народу Божијем.

„Да поучавамо, говоримо, док без грла останемо – да упућујемо на живот по Јеванђељу; и себе и друге. Да се потрудимо да живимо по истинитој Христовој ријечи, записаној у Светом писму и да пренесемо верујућем народу Божијем у својим храмовима на Светим богослужењима – и дјелом и ријечју, онолико како и колико можемо“, рекао је отац Велибор.

Отац Велибор је објаснио да су хришћани дужни ту ријеч да слушају и да се труде да по тој ријечи Божијој живе; да се труде да испуне закон Господњи и у оном старозавјетном дијелу кроз поштовање десет Божијих заповести и у овом новозавјетном дијелу кроз оне двије најважније новозавјетне заповијести о љубави према Богу и љубави према ближњему.

„Зато, браћо и сестре, ови свети, светли, велики и радосни дани поста, дани свете четрдесетнице јесу позив свима нама да непрестано кријепимо своју вјеру, да умивамо своју душу, као што умивамо своје тијело, да је умивамо покајањем као што тијело умивамо водом и сапуном, да се духовно хранимо светим причешћем, као што се хранимо храном земаљском, а да се и за једно и за друго припремамо на начин како Бог заповиједа. Да се не деси да се неко причести недостојан, на суд или осуду да му буде него да нам свима буде на живот вјечни, да нам, не дај Боже, не буде на духовну погибију. Уколико је неко погријешио или пао, овако или онако, због тога је ту света мајка Црква и  свештеник – да се исповиједи, да умије своју душу, да окаје свој гријех“, поручио је отац Велибор Џомић.

По устаљеном распореду, у просторијама храма одржан је час код протинице Надице Радовић, за полазнике школе веронауке ,, Свети Ђорђе “.

Елза Бибић

 

 

Pin It on Pinterest

Share This