Select Page

Са благословом Светог архијерејског синода Српске православне цркве у Богословији Светог Петра Цетињског на Цетињу, у суботу 6. јуна 2026. године, на празник Преподобног Симеона Дивногорца и Оданије Педесетнице, настављена је матура и полагање богословског матурског испита зрелости за ученике XXX генерације Цетињске богословије (2021-2026).

Предсједник Испитног одбора и изасланик Светог архијерејског синода Српске православне цркве на матури протојереј-ставрофор др Владислав Топаловић, професор Православног богословског факултета Универзитета у Источном Сарајеву “Свети Василије Острошки” у Фочи, прије полагања испита, одржао је редовну сједницу са члановима Испитног одбора, на којој су утврђене оцене са писменог дијела испита и предмета које су кандидати полагали у четвртак и петак. После тога утврђен је редослед полагања испита за суботу 6. јуна 2026. године.

У току дана кандидати су полагали испите из Догматике, Хришћанске етике, Литургике и Црквеног и брачног права.

Полагању усменог дијела матуре и богословског испита зрелости приступило је четири кандидата.

На испитима који су овогодишњи кандидати показали своје знање на писменом и усменом дијелу матурског богословског испита, два ученика су завршила богословију са одличним успјехом и свим петицама (Душан Бурић и Лука Шћепановић) и два ученика су завршили са врлодобрим успјехом (Вук Бакић и Матија Филимановић).

После завршетка испита, предсједник Испитног одбора и синодск изасланик протојереј-ставрофор проф. др Владислав Топаловић, саопштио је кандидатима оцене са писменог и усменог дијела испита, честитајући им на постигнитом успјеху и завршетку школовања у Цетињској богословији.

Након ријечи изасланика, свршене матуранте поздравио је и ректор протојереј Благоје Рајковић, који их је поред честитки поводом завршетка упознао и са редоследом поводом сјутрашњег свечаног додјеливања диплома и награда набољим ученицима.

У недељу 7. јуна 2026. године, на празник Трећег обретења главе Светог Јована Крститеља и на празник Светих мученика пивских, у Недељу Свих светих у Цетињском манастиру, биће служена Света архијерејска литургија са чином свечаног благодарењау Цетињском манастиру.

После Свете литургије у Управној згради Богословије Светог Петра Цетињског, биће уприличена свечана додјела диплома, сведочанстава и награда, свршеним ученицима XXX генерације обновљене Цетињске богословије.

мр Александар Вујовић,
професор Цетињске богословије

Фотографије


Warning: Undefined array key "query" in /home/mitropol/public_html/wp-content/plugins/istaknutivideo/istaknutivideo.php on line 22

Warning: Undefined array key "v" in /home/mitropol/public_html/wp-content/plugins/istaknutivideo/istaknutivideo.php on line 24

Pin It on Pinterest

Share This