Izaberite stranicu

У првој припремној недјељи која предходи великом Васкршњем посту, Недјељи о митару и фарисеју, Светом литургијом која је служена у Саборном храму Светог Јована Владимира у бару началствовао је протојереј Младен Томовић. Саслуживали су протојереј-ставврофор Слободан Зековић, протојереј Љубомир Јовановић и ђакон Цвјетко Перић. Одговарали су чланови хора „Свети Јован Владимир“ предвођени Василијем Ускоковићем.

Прича о царинику и фарисеју је прича о двојици људи чији је однос према Богу, према људим и према сопственом гријеху дијаметрално различит. Цариник који у покорности моли за опроштај својих гријехова и фарисеј који у својој гордости мисли да је његова „праведност“ у односу на човјека поред њега умногоме милија Богу. Али, каже прота Младен тумачећи ову причу, Господ не воли такав однос према људима и према Богу какав је имао овај фарисеј:

„Ми морамо да имамо милостив однос према људима. Да имамо љубави према људима, да имамо саосјећање према људима, да и када учинимо неко добро дјело, да то добро дјело не износимо јавно, него да то учинимо и да гледамо да се за то не сазна, него да, оно што је најважније, Бог зна да смо ми то дјело учинили и Он ће нас наградити једнога дана у Царству Божијем. И то треба да нам је увијек на памети. Оно што Господ од нас жели, јесте да ми будемо у заједници са Богом. Та заједница се остварује овдје на Светој литургији, кроз ову службу Божију, када смо ми окренути лицем према Богу и Богу се молимо. Када од Бога тражимо да са Њим имамо комуникацију кроз молитву, и када тражимо да се Господ усели у срца наша. И Господ ће се уселити у срца наша, ако ми будемо имали ту смирност.“

Такву смиреност, каже отац Младен имала је Пресвета Богородица када јој се јавио архангел Гаврило и рекао јој да ће родити спаситеља свијета. Угледајући се на Њу, да тражимо од Господа да нам помогне да идемо исправним путем који је Он прописао кроз своје Јевенђеље и своје заповјести.

„Ако поштујемо брата свога, волимо брата свога, сестру своју, ако у молитви обитавамо, ако не осуђујемо једни друге, као што је осуђивао овај фарисеј, онда ћемо ми наслиједити Царство Божије. То је оно што нам Господ поручује, то је оно што Господ од нас тражи. И зато је ова недјеља, прва припремна недјеља пред Часни пост, изузетно важна да научимо нешто из овог Светог јеванђеља. А учимо се смјерности, учимо се да не осуђујемо, учимо се свему ономе супротноме што је радио овај фарисеј. Требамо као овај цариник да гледамо у земљу и да кажемо: Боже милостив буди мени грешном. Овај цариник био је свјестан свих својих сагрешења и искрено Богу завапио да му подари опроштај гријехова. Тако и ми треба да поступамо, и да се кроз ове недјеље до Часнога поста, припремамо на један правилан начин да почнемо да постимо Часни пост и да, ако Бог да у љубави, слози и миру, прије свега миру у срцу своме, дочекамо и Васкрсење Христово“, поручио је протојереј Младен Томовић.

Бесједа о. Младена Томовића – видео

Фотографије

Текст/фото/видео: Дејан Вукић

Pin It on Pinterest

Share This