Манастир Бањска, на Косову и Метохији, данас прославља храмовну славу – празник Преноса моштију Светог првомученика и архиђакона Стефана.
Тим поводом Свету архијерејску Литургију, која је почела у 8 часова, служе Њихова високопреосвештенства Митрополити рашко-призренски Теодосије и њемачки Григорије са свештенством и уз учешће вјерног народа.
Манастир Бањска задужбина је српског средњовјековног краља Милутина.
Саграђен је у 14. вијеку, а према доступној архиви, у једном тренутку овај манастир био је и најзначајнији српски манастир, прије свог првог страдања у 15. вијеку, када је оштећен у пожару. Потом је, вјерује се, запустио, да би у 19. вијеку, све до Првог свјетског рата – био претворен у џамију.
Ктитор манастира, Свети Краљ Милутин, осим што је био један од најмоћнијих српских владара у средњем вијеку, био је и ктитор и помагач десетине манастира и цркава на Косову, у централној Србији, Македонији, Грчкој, Бугарској, на Синајској гори, Светој гори и у Албанији, али и доброчинитељ. За сваку годину своје владавине, краљ Милутин подигао је по један храм и манастир, укупно њих четрдесет.
Обнова манастира започета је 15. августа 2004, када је, послије 520 година, Свету архијерејску Литургију са архијерејима служио патријарх српски Павле.
Извор: КоССев
Фото: Епархија рашко-призренска (архива)





















