Двије године живота и рада у Православној гимназији „Свети Сава“ у Подгорици биле су тема синоћње дијалошке трибине одржане у парохијском дому Цркве Светог Ђорђа под Горицом, на којој су говорили професори ове школе: Мирјана Кековић, професор руског језика и књижевности, Манојле Крсмановић, разредни старјешина другог разреда, Стојан Станишић, разредни старјешина првог разреда, док је модератор био свештеник Гојко Перовић.
Трибина је почела видео-позивом протојереја-ставрофора Слободана Лалића, директора Српске православне опште гимназије „Кантакузина Катарина Бранковић“ из Загреба, која ове године слави 20 година свог постојања и успјешног рада. Отац Слободан је поздравио колеге свештенике и професоре, као и ученике Православне гимназије „Свети Сава“, подсјетивши да је оснивање Српске православне опште гимназије „Кантакузина Катарина Бранковић“, која ради унутар државног система образовања у Републици Хрватској, био пионирски, на неки начин и ризичан подухват те да га је обрадовала вијест о оснивању још једне православне гимназије.
„Вјерујемо да ће то иницирати можда оснивање и других школа под окриљем наше Цркве. Наше молитве и жеље су да успјех Православне гимназије Свети Сава буде на сваком пољу, да рад ученика и наставника буде плодоносан и да буде на понос наше заједнице, понос наше православне Цркве током, али и након школовања“, казао је у свом поздравном слову о. Слободан Лалић.
Професор Манојле Крсмановић, разредни старјешина другог разреда, говорио је о искуству прве генерације ове образовне установе која је бројала 12 ученика, исказујући поштовање родитељима, али прије свега ученицима који су се у том тренутку, када су многи сумњали у овај пројекат, постајале су и разне опструкције од појединих људи, показали храброст и одлучност да буду дио ове школе:
„Наши почеци су били скромни са свега 12 ученика, али наредне школске године придружила су нам се још четири ученика, па сада други разред броји 16 ђака, два одјељења првог разреда 44, тако да имамо укупно 60 ученика, што показује да је пројекат православне гимназије заиста заживио у Црној Гори.“
Мишљења је да ће број ученика имати тенденцију раста, јер ће се према плану наредна школска година одвијати у новој згради гимназије, која се налазе на Старом аеродрому, што поред до сада постигнутих школских резултата на разним такмичењима, показује озбиљност овог пројекта.
„Као што је Цетињска богословија давала велики број свештеника, али и велики број владика, вјерујем да ће и ова школа дати оне људе који ће бити важни доносиоци одлука у Црној Гори. Сваки од њих појединачно јесте важна карика у друштву, важна карика у Цркви, а сви заједно чинимо заједницу и у школи, али у Цркви“, истакао је професор Крсмановић.
Свој утисак о досадашњем раду, са освртом на освојене медаље и сјајне резултате у атлетици у екипном и појединачном надметању ученика Православне гимназије „Свети Сава“, са присутнима је подијелио Стојан Станишић, који је разредни старјешина првог разреда. Он је нагласио да ће преласком у нови објекат дјеца добити одличне услове за рад на свим пољима, па и у спорту, тако да ће моћи да напредују и искажу велики потенцијал који имају.
„Са новом школом биће бољи услови, јер данас је просто без тих елементарних услова јако тешко напредовати и ја од њих очекујем јако пуно. Ево, били су трећи на општинском нивоу, и дјевојке и момци у атлетским дисциплинама. То је велики успјех, било је девет школа и наша школа је заузела треће место у мушкој и женској категорији, а када подигнемо ниво услова, сматрам да ће они врло брзо моћи и та два степеника изнад. Ја сам у то сигуран с обзиром на то да видим код њих ту жељу за напредак. Оно што баш и немамо у другим школама, то се овдје види.“
Мирјана Кековић, професор руског језика и књижевности, говорила је о успјесима који су двоје ученика ове школе постигли на државном такмичењу из руског језика, у категорији средњих школа, освојивши друго и треће мјесто:
„Дјецу не треба учити да се они такмиче са неким другим, него да се најприје такмиче са самим собом, да буду догодине од себе бољи. И ми смо негдје имали неку заједничку причу и мисију пред такмичење, и све вријеме припрема, да ми прије свега на том такмичењу представљамо своју Цркву, име Светог Саве, своју школу, а тек на крају себе и своје знање. Наравно, знање треба да буде на служби Богу и Цркви, да се некако науче на вријеме за шта треба да служи знање, да се хвали зна се ко, а не да се ми хвалишемо својим знањем.“
Снимак дијалошке трибине која је посвећена подгоричкој Православној гимназији „Свети Сава“ можете погледати на јутјуб каналу Острог Тв студио.
Весна Девић