Izaberite stranicu

На недјељни дан када наша Света Црква прославља Светог Алексија човјека Божијег – у Средопосну недјељу служена је Света литургија у подгоричком Храму Светог великомученика Георгија.
Светим евхаристијским сабрањем началствовао је отац Драган Станишић уз саслужење свештенослужитеља: о.Милете Кљајевића, о.Гојка Перовића, о. Јована Радовића, о. Мирчете Шљиванчанина, о Блажа Божовића и ђакона Луке Павићевића, док је молитвено присуствовао прота Милун Фемић. На литуријске возгласе одговарао је хор „Светосавник“, руковођен хоровођом Ратком Вујачић.

Послије прочитаног јеванђелског зачала словом поуке сабранима у Храму обратио се началствујући свештенослужитељ, прота Станишић:

,, Блажени кротки, јер ће наслиједити земљу“, земљу живих, која припада смјернима и побожнима, славнима и силнима пред Богом овог и будућег вијека. Кроткост или смјерност је својство од Бога дато човјеку. Читајући данашње Јеванђеље, чујемо како је Господ одагнао духа злог и нијемог од једног младића, који је од дјетињства патио, сушио се, шкргутао зубима и пјену бацао. Отац несрећног младића се претходно молио Христовим ученицима да га исцијеле, а када апостоли не могаху, доведоше га њиховом учитељу Исусу, Који му рече : Ако можеш вјеровати, све је могуће ономе који вјерује. И одмах повикавши отац дјетета са сузама говораше: Вјерујем, Господе помози мојему невјерју! (Марко 40,23 и 24) Сво зло које је снашло младића кога мучаше демон и који га бацаше из воде у ватру, из ватре у воду, је, у ствари, стање у коме се нашао сав људски род од Адамовог преступа. Кроз све епохе, људски род је много пута имао овако избезумљена стања, када су га мучили зли духови.
То стање болесног духа може да буде стање у нашем времену и нашег друштва. Христос говори ученицима који нијемо стоје пред њим да се овај род не изгони другачије, осим молитвом и постом.
Понирући у те ријечи – долазимо до Адама, првога сазданога човјека. Бог је заповиједио Адаму да пости, да се суздржава – а да своју слободу потврђује тиме што ће слушати Бога и избјећи наговоре злог духа. У рајском врту наспрам Адама стајао је његов Творац, а, лукаво, привукао се и зао дух, Сатана, који је већ заратио са Богом и појавио се из пакла, свога царства, из непрозирне
таме и ужаса, и стао наспрам човјека.

Непомјаник је пришао Еви – и учио је да не слуша Бога, да му се не моле и да не посте. Када Христос каже да се зло одгони постом и молитвом, враћа нас у ту рајску перспективу и подсјећа на Адама који није одагнао злог духа користећи заповијест Божију. Као посљедицу тога  долазимо до овог младића, као слике палог човјека, који је запао у ропство гријеха. Читав систем овог Часног и Великог поста, предивне пјесме, похвале и химне посвећене су том Адамовом изгнању из Раја. Уствари, сва ова посна богослужења су тумачења ових Христових ријечи, да се зао дух од човјека одгони постом и молитвом. И ми, као Адам, у свом животу имајући рај, самим тим што смо крштени људи и причешћујемо се Христовим тајнама, стојимо смјерно наспрам Бога, а насупрот нама стоји зао дух, стотине
ђавола и злих наговора и исказујемо своју слободу кроз подвиг вршења заповијести о љубави, посту и молитви.

Оно што се десило човјеку због гријеха и непослушности Богу, то стање када он често мијења расположења, падајући из ватре у воду и из воде у ватру довело је дотле да је тако избезумљен богопротиван род убио свога Бога, Христа, Сина човјечјег и да је Он трећи дан васкрсао и даровао Живот вјечни свима који у Њега вјерују.

Данас чинимо похвалу и спомен Светом Јовану Лествичнику (6.вијек), који је давао изврсне поуке као нпр. да зло потиче од злог духа, који дјелује и наговара човјека да гријеши. Најгоре непријатељство је од духа гордости, а почетна степеница је борба против духова среброљубља и стомакоугађања. Лествичник је своје поуке саставио као приручник за монахе Синајског манастира, а корисне су и за мирјане. Тај аскетски приручник инспирисао је кроз вјекове многе да крену путем монаштва и имамо непрекидно обимна и изврсна тумачења његових поука.Од његове мале књижице поука настала је огромна литература до данашњега дана. Његово најпознатије дјело  „Лествица“, са 30 поука којима нас поучава је драгуљ аскетске умјетности. Црквени пјесници називају га милозвучном трубом Духа Светог.

Молимо се да нам Господ да снаге и благослова да поукама из „Лествице“ стојимо смјерно у цркви и побјеђујемо свакакво зло!“ – поручио је началствујући
свештенослужитељ, прота Станишић.

Потом су сви они који су се припремали за примање Свете тајне причешћа, приступили Светој Чаши. Заједничарење свештенослужитеља и парохијана настављено је у Светогеоргијевском дому, где је у оквиру „Разговора о вјери“ прота Драган Станишић изложио учење Светог Јована Лествичника и његово чувено дјело „Лествица“.
Затим је одржан час вјеронауке за полазнике школе Свети Ђорђе, коју води протиница Надица Радовић.

Елза Бибић
Фото/Видео: Дарко Радуновић

Pin It on Pinterest

Share This