Мајка у утроби својој зида нешто најузвишеније – бесмртну људску душу, а са тим се ништа не пореди!
У организацији Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици и Установе за за привремено збрињавање трудница „Дом за маме“, у недјељу 16. фебруара одржао се добротворни догађај и представљање организације „Дом за маме'“, као и представљање пјесме и спота Драгане Д. Мирковић „Желим да живим“, у извођењу Јане Копривице.
„Дом за маме“ је установа за привремено збрињавање трудница, породиља и мајки са дјецом у тешким животним околностима, како би им се помогло да одрже трудноћу, роде диете и осамостале се за квалитетан друштвени живот. Пружање адекватне помоћи у правом тренутку је од непроцјењивог значаја. Један од циљева је одустајање од прекида трудноће због финансијских и сличних разлога. С обзиром на негативан природан прираштај у Србији, велики број намјерних прекида трудноће, повећан број развода, неколико стотина хиљада бездјетних парова, значајан број људи у нестабилној економско-социјалној ситуацији, итд, постоји јака потреба да се покрене Дом за маме.
Свако диете је драгоцјено.
Дом за маме помаже женама у (привременом) рјешавању стамбеног питања (помоћ за проналажење стана, итд), помоћ у оформљењу личних докумената, задобијања социјалне помоћи, поправљања односа са породицом, итд. Осим тога може се помоћи многим дјевојкама и женама које не живе у Дому у решавању разних животних проблема, посебно у вези са циљем очувања трудноће. Дом за маме пружа хуманитарну помоћ, правне савјете итд.
Протојереј Никола Пејовић, старјешина Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици је благословио ово сабрање поздравивши све присутне и том приликом је посебно подвукао да се у данашње вријеме активирао аларм за све нас, те да морамо да се пробудимо и да устанемо у одбрану живота, јер је Бог постао дијете да би благословио живот сваког дјетета и сваког човјека:
„Част нам је што у овим данима празничне радости, можемо да организујемо једно овакво вече које је симбол живота и побједе живота над смрћу, вече које је симбол смисла и побједе над бесмислом овога времена у свијету у коме живимо, вече које је посвећено мајкама. Мајка је биће најсличније Богу, ово вече је посвећено дјетету, а дијете је постао сам Бог, који се роди од Пресвете Дјеве и тиме је благословио сваку утробу и свако рађање. Зато сам нарочито радостан и вјерујем да је ово само почетак наше сарадње и благодаран сам гостима, који су дошли да презентују овај диван и благословени пројекат, нарочито у овим данима када ево, то смо некада гледали по телевизијама и по свјетским гласилима, данас је то у нашем комшилуку, десило се да управо једна таква мајка, ко зна са чим се борећи, ко зна са чим се суочавајући, ко зна какве унутарње и спољашње битке је водила, оставила је своје дијете у канти за отпатке. И то је слика времена у коме живимо и то је аларм за све нас да морамо да се пробудимо и да устанемо у одбрану живота јер је Бог постао дијете да би благословио живот сваког дјетета и сваког човјека“.
Након поздравног слова проте Николе услиједила је премијера пјесме и спота „Желим да живим“.
Режију спота потписује Бојана Крастић која је редитељка филма „Чудотворац Тумански“. Бојана је својим редитељским умијећем украсила и друге пјесме Драгане Д. Мирковић, а учестовала је и у бројним пројектима у области духовне и традиционалне музике, срађујући са Бранком Зечевић, „Фенечким бисерима“, Небојшом Астиловићем, Аном Ивановић и осталима. Сарадник је „Дома за маме“ и хуманитарних организација попут: „Верско-добратворном старатијство“, „Срби за Србе“, „Сви за Космет“‘ и „Косовско Поморавље“. Ауторка пјесме је Драгана Д. Мирковић, аранжман је дјело Александра Ковачевића, а изводи је Јана Копривица.
Драгана Д. Мирковић је пјесник, текстописац, композитор. Одликована је златним ликом Светог Петра II Ловћенског Тајновидца, а одликовао ју је блаженопочивши Митрополит Амфилохије. Добитница је и награде Бранко Радунковић „Воља чини чуда“. Објавила је три књиге поезије: „На крилима вјере“, „С надом према Небесима“, „Задобијање вјечне љубави“‘. Њене пјесме: „Деца Неба“ и „Не дамо светиње“ преведене су на више јазика, а пјесма „Желим да живим“‘ чак на двадесет језика.
Драгана Д. Мирковић је истакла у свом обраћању да за њу представља велики благослов и велику част и радост да је баш у Саборном храму Христовог Васкрсења поред моштију Митрополита Амфилохија и да представља нову пјесму и организацију „Дом за маме“.
„Мислила сам испрва да људи немају слуха колико је ово важна тема, о којој треба да говоримо и да се никад не уморимо. Међутим, како и за све у животу, тако и за ову пјесму, требало је сачекати прави тренутак. Господ је дао да се окупимо, али ја не могу да не поменем и блаженопочившег нашег Митрополита како смо га звали, ђеду. Кад смо завршили овај спот, видјела сам да он и даље благосиља да се ова мисија настави.“
Јана Копривица, извођач пјесме „Желим да живим“, члан је Школе вјеронауке при Цркви Светог Ђорђа као и хора „Свети апостол и јеванђелист Марко“. Ученица је Православне гимназије „Свети Сава“‘.
У свом обраћању Јана Копривица је приближила емоцију коју ова пјесма носи, те је посебно нагласила да јој представља велико задовољство дати сопствени допринос оваквом пројекту, нарочито теми коју овај пројекат носи.
„Жељела бих да се код младих и будућих родитеља подигне свијест, да је чедоморство смртни гријех, јер је дијете жива душа од тренутка зачећа. Благодарим Господу, Мајци Божијој и нашем Ђеду, као и Митрополиту Јоаникију на благослову, Владици Методију и Пајсију, као и монаштву, свештеницима, директору Гимназије Свети Сава Југославу Благојевићу, професорима, пријетељима и породици на молитвеној подршци. Велику благодарност, дугујем Николи и Нини Миротић, Драгани Д. Мирковић, Бојани Крстић и Дому за маме на указаном помјерењу“, истакла је Јана Копривица.
Бојана Крстић, редитељка спота се захвалила свима присутнима на топлој добродошлици и љубави коју су показали. Она је нагласила да гаји велику љубав према Саборном храму у Подгорици и да је много тога везује за њега.
„Волим овај Храм и људе и сећања који ме везују за њега и да се захвалим нам првом мјесту Драгани која ме је позвала по ко зна већ који пут да јој се придружим на овој мисији и на овако лијепом доживљају. Не могу рећи да је ово пројекат, зато што је ово мисија за све нас. Нисам овде да осуђујем, нити да причам о гријеху, већ да подстакнем као жена и као мајка, све оне који су имали на неки начин сусрет са прекидом трудноће, да знају некога ко се немило сусрео са њим, да познају њихово покајање, да га обавијесте о овој мисији, да му шапну, напишу поруку или поразговарају, да постоји мјесто за будуће мајке и будуће људе, мјесто које расте. Свака помоћ је добродошла и сваки макар и минимални покрет као овом великом добру значи пуно“, рекла је редитељка Бојана Крстић.
Током ове вечери сабраним се обратио и Радојко Љубичић, представник Регионалног савеза за живот, политиколог и демограф који је у уводној ријечи посебно захвалио блаженопочившем Митрополиту Амфилохију који је заслужан за зачетак значајних активности које се тичу заштите нерођене дјеце од абортуса:
„2008. године смо добили благослов Митрополита Амфилохија за активности које се тичу заштите нерођене дјеце од абортуса. И жељели бисмо да се захвалимо њему. Ево ту смо близу његових моштију. Желимо да захвалимо и Митрополиту Јоаникију, свештенику Јовану Пламенцу, мати Злати, свештенству и монаштву Митрополије црногорско-приморске и свим добрим људима и наравно Николи и Нини Миротић, који су пуно урадили да добимо једну предивну кућу у Београду. и урадили смо већ много тога да заживи Дом за маме.“
У наставку он је изнио страховит податак у коме се очитава да је од доношења Закона и прекиду трудноће на празник Светог Василија Острошког убијено преко 15 милиона дјеце у утробама за протеклим седам деценија, што представља већи број жртљава него у свим пређашњим ратовима на овим просторима комбиновано:
„Једна од кардиналних грешака које смо направили у историји то је везано за датум 1952. године, намјерно на празник Светог Василија Острошког је донет Закон о прекиду трудноће и од тада је почела масовна пракса прекида трудноће, то јест убијања нерођене дјеце утробног чедоморства. По нашим неким процијенама на нивоу Србије и Црне Горе убијено је око 15 милиона деце за преко 70 година. То је страшан грех, то превазилази жртве и Првог свјетског рата и Другог свјетског рата и вјероватно жртава које су биле под Турцима, а ми то сами себи радимо зато што смо заборавили на Бога. Крајње је вријеме да се вратимо Богу.“
Биљана Спасић, магистар економских наука и дугогодишњи професор средње школе, која је свој живот посветила образовању образа и моралног лика својих ученика, као имисионарском раду, њима у част написала је књигу „Куда иде наша омладина“, за коју је добила награду „Иво Андрић“ која је по благослову светопочившег Патријарха Павла одржала је 750 предавања о проблему бијеле куге и значају рађања. Ауторка књиге „Зашто Срби нестају?“ која је доживјела 20 издања, истакла је у свом обраћању пред многобројним аудиторијумом у крипти Храма да мајка може да учини оно што нико не може, да срце испуни љубављу, да дом свој испуни дјецом и да државу испуни људима.
Она је нагласила да свака мајка у утроби својој зида нешто најузвишеније, она зида живу људску душу и то не било коју душу, него бесмртну душу, а са тим се ништа не пореди:
„Ја понекад различитим приликама држим предавања само о материнству и тако кад кренем о женама, мајкама, благословености у узвишености материнства, једном приликом је један господин устао, онако мало љут па каже:- Госпођо Спасић, па Ви сте претерали, шта само жена, мајка, жена, мајка? Много величате те ваше жене, мајке. Како ћете да кажете да су жене сазидале Ајфелову кулу, да нису случајно направиле Кинески зид или Катедралу Нотр Дам у Паризу? Зашто величате толико те ваше жене?’ На то му одговорим: – Драги господине, све то што сте набројали, јесу мртве ствари од цигле, од креча и од камена, мајка, родитељка, она у утроби својој зида нешто најузвишеније, она зида живу људску душу и то не било коју душу, него бесмртну душу, а са тим се ништа не пореди!
Живи наш Дом за маме. Значи шта је Дом за маме? Он разуме те младе студенткиње, младе мајке, младе ученице којима је потребна помоћ. Дакле, Дом за маме је ту да подржи, да подстакне, да заштити светост живота. Дом за маме штити светост материнства и светост очинства“, поручила је на крају свог обраћања мр Биљана Спасић.
Текст: Борис Мусић
Фото: Драган Николић