Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Методије служио је, на празник Ваведења Пресвете Богородице, у сриједу 4. децембра 2024. године, Свету архијерејску литургију у манастиру Шудикова, који је прославио своју манастирску славу.
Преосвећеном Епископу је саслуживало свештенство и монаштво Епархије уз молитвено учешће вјерног народа, честитајући данашњи велики празник, а славу игуманији ове дивне свете обитељи.
„Овај празник је предображење Божјег благовољења, како се каже у тропару и пјесми данашње славе, предображење спасења рода људског гдје је кроз Пресвету Богородицу цијели домострој спасења цијелог свијета ушао у овај простор и овај свијет кроз лик Господа и Бога и Спаса нашег Исуса Христа Који се из утробе Дјевине родио и постао једнак у свему нама људима, осим у гријеху. Узевши на себе цјелокупну природу творевине Божје и спојивши је са божанским, на цијелу вјечност сјединивши природу људску са божанском у својој личности, спасио је цјелокупни свијет.
Зато смо се ми окупили на данашњи празник, због смисла и циља нашњег живота. Једног дана, нити једног тренутка човјек није спреман да живи без смисла и циља свог живота. Нема снаге ни за обичан живот, ако нема у себи потврду онога што је наше назначење у овом свијету и у овом животу због чега смо се родили. Без обзира које нас спољашње околности задесиле, у каквом простору, средини живјели, на који начин то никад само по себи неће одредити наш карактер и нашу вјечну судбину. Наш карактер и нашу вјечну судбину ће одредити оно како се ми однесемо према околностима и догађајима, простору, средини гдје живимо и гдје нас је Господ поставио“, бесједио је Његово преосвештенство.
По заамвоној молитви освећени су славски колач и жито.
Монашење у манастиру Калудра уочи празника Ваведења Пресвете Богородице
У навечерје празника Ваведења Пресвете Богородице, у уторак 3. децембра 2024. године, Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Методије, служио је вечерњу службу са петохљебницом у манастиру Калудра.
Том приликом, Владика Методије, замонашио је у чин расе досадашњу искушеницу Дајану Бабић, давши јој монашко име Нина по великој хришанској просветитељки Грузије.
Извор: Епархија будимљанско-никшићка