У организацији Амбасаде Републике Бугарске у Црној Гори и свештеног братства Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, чувени квартет „Ева“ из Бугарске, одржао је синоћ свечани концерт црквене и свјетовне музике у крипти Саборног храма, у част прославе бугарских народних просветитеља.
Наиме, 1. новембра Бугарска обиљежава један од својих великих празника – Дан народних будитеља (просветитеља). Овај празник посвећен је животном дјелу књижевника‚ просветитеља и вјерских вођа.
Датум 1. новембар, како истичу из Бугарске амбасаде, није случајно изабран – по старом календару то је дан Светог Јована Рилског – небеског покровитеља Бугарске. Свети Јован Рилски, живио је крајем IX и у првој половини X века и проповиједао је скромност, трудољубље, саосјећање са људима у патњи, поштовање према књижевности и духовности, а у X вијеку основао чувени Рилски манастир – највећи манастир у Бугарској.
Први пут Дан народних будитеља обиљежен је у граду Пловдиву 1909. године, а од 1923. до 1945. обиљежавао се као општенационални празник.
Квартет „Ева“, који је одушевио многобројну публику у крипти Храма, чине једни од најбољих бугарских женских вокала – четири соло пјевачице (Гергана Димитрова – сопран; Софија Јанева – мецосопран; Евелина Христова – алт и Данијела Стоичкова – контраалт).
Током вечери на репертоару квартета нашле су се аутентичне фолклорне пјесме из различитих крајева Бугарске, као и композиције духовног карактера.
Како посебно акцентује амбасадор Бугарске г. Стефан Димитров, оне користе ријеч кроз музику како би очувале памћење и учиниле нас хуманима.
Овој свечаној вечери у крипти Саборног храма присуствовале су њихове екселенције: амбасадор Републике Бугарске г. Стефан Димитров, амбасадор Републике Србије г. Небојша Родић, амбасадор Савезне Републике Њемачке г. Петер Фелтен, амбасадор Украјине г. Олег Герасименко, амбасадорка Италије гђа Андреина Марсела, амбасадорка Уједињеног Краљевства Велике Британије и Сјеверне Ирске гђа Дон Мекен, као и уважени замјеници амбасадора земаља: Румуније, Словачке, Албаније и Турске и многи уважени представници дипломатског кора Републике Бугарске.
У поздравном слову, протојереј Никола Пејовић, старјешина Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици, заблагодарио је Његовој екселенцији амбасадору Републике Бугарске г. Стефану Димитрову на прилици да подгоричка публика ужива у дивним, духовним и народним пјесмама, поводом Дана бугарских просветитеља и то у прелијепом здању каква је крипта Саборног храма.
Он је у наставку пренио и благослове Његовог високопреосвештенства Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија, чијим благословом је ово вече и организовано, као и Митрополитово жаљење што није могао да присуствује овом догађају, будући да се ових дана налази у посјети Православној цркви чешких земаља и Словачке
Његова екселенција амбасадор Републике Бугарске у Црној Гори г. Стефан Димитров је у уводном дијелу обраћања истакао да је велика част добити потврду успјешног труда и рада Бугарске амбасаде у Подгорици на унапређењу пријатељства два народа управо на светом мјесту какав је Саборни храм Христовог Васкрсења у Подгорици:
„Мени је велика част да вам се обратим на овом светом месту поводам Дана Бугарских народних просветитеља. Овај догађај представља признање двогодишњих напора Бугарске амбасаде у Подгорици за унапређење пријатељства наших народа кроз дипломатију у служби културе.”
У наставку је истакао да заправо ништа није природније од тога да празник заштитника бугарског народа – Свети Јован Рилски постане и празник свих бугарских просветитеља:
„Наши преци, будни и просвећени људи у том граду (Пловдиву) нису изабрали случајан датум за сећање на бугарске просветитеље, већ баш на дан светитеља заштитника Бугарске Светог Јована Рилског. Ништа није природније од тога да празник заштитника бугарског народа постане и празник свих бугарских просветитеља. Природно је да се најзначајнији светитељ поштује као први просветитељ, јер је светост сама по себи просветитељство. Празник народних просветитеља је прослава слободног и просветљеног бугарског духа”, казао је амбасадор Бугарске г. Димитров и додао: .
„Његово установљење прије 122 године израз је захвалности, признања и дубоког поштовања према свима који су у мрачним вјековима двоструке политичке и црквене зависности слиједили аманет првих градитеља хришћанске Бугарске, одржавали пламен просвете и васпитавали народ у непокорности према ропској судбини.”
Његова екселенција г. Димитров је затим рекао да овакав празник може имати само народ који је свјестан озбиљности своје духовне, културне и државне традиције, свог сопственог лица, идентитета усред разноликости народâ и културâ у свијету у коме живимо, те да су просветитељи управо они који су се посветили одржавању живог памћења, борећи се ријечју против заборава.
„Будиоци (просветитељи) су они, који су се посветили одржавању живог памћења, борећи се ријечју против заборава, али јасном и разумном ријечју која носи знање и некада и сада. Основ сваког просветитељства је љубав према отаџбини. Данас одајмо захвалност и поштовање нашим просветитељима, али не заборављамо и саврмене будиоце који настављају њихово свето дјело у времену када су нашем народу поново потребни његови будиоци. Молимо се за здравље и снагу наших данашњих будилаца: драгих професора, људи науке и умјетности, духовности, просвете и културе, како би смо уз њихову помоћ превазишли мржњу у нашем друштву и наставили да напредујемо”, поручио је на крају обраћања Његова екеселенција амбасадор Републике Бугарске г. Стефан Димитров.
Концерт квартета „Ева“ из Бугарске – видео
Текст, фото & видео: Борис Мусић