Празник Преподобне матере наше Параскеве, прослављен је јутрос у подгоричком Храму Великомученика Ђорђа, пред великим бројем поклоника, који су испунили порту овог древног храма.
Светим евхаристијским сабрањем началствовао је протојереј-ставрофор Драган Станишић уз саслужење протојереја Мирчете Шљиванчанина, старешине овог древног храма, јереја Блажа Божовића и ђакона Луке Павићевића; молитвено је учествовао прота Милун Фемић.
На литургијске возгласе одговарали су појци Цркве Светог Ђорђа, којима је руководио протојереј Јован Радовић.
Након прочитаног јеванђелског зачала словом поуке сабранима у храму Господњем, обратио се началствујући свештенослужитељ, прота Драган Станишић.
Говорећи о житију Преподобне Параскеве, прота Драган је истакао да је Света Петка велику слободу имала пред Господом, удостојивши се велике славе у Царству небеском.
„Њено тијело је постало најскупоценија вриједност, више царева су се борили да њене мошти буду у њиховим земљама. У вријеме царице Милице и монахиње Јефимије, мошти матере наше Параскеве су боравиле у Турској царевини. Оне су тражиле од тадашњег султана Бајазита, да им поклони мошти Свете Петке. Мошти су дуго боравиле на Калемегдану у цркви која је тамо подигнута, гдје је потекао извор целебне воде, коју ми сви узимамо. Сад се њене мошти налазе у Румунији у граду Јашију гдје се на данашњи дан сабере преко стотину хиљада људи“, казао је прота Драган Станишић.
Бесједа о. Драгана Станишића – видео
Потом су свештенослужитељи овог древног храма приступили благосиљању славских колача данашњим свечарима.
Заједничарење свештенослужитеља и парохијана, настављено је у Светогергијевском дому.
Час вјеронауке полазника Школе Свети Ђорђе, одржала је протиница Надица Радовић.
Елза Бибић
Фото/видео: Дарко Радуновић