Select Page

Архијерејском Литургијом у Манастиру рођења Светог Јована Крститеља у Јасеновцу, молитвено су прослављени Свети Новомученици Јасеновачки 7. септембра. Литургијска прослава у организацији Епархије пакрачко-славонске одржана је у спомен на жртве геноцида које је НДХ спровела над припаднициома српског народа у Другом свјетском рату на својој територији.

Свету Литургију служили су Његово високопреосвештенство Митрополит милешевски Атанасије, преосвећена господа, Епископи пакрачко-славонски Јован, ваљевски Исихије, западноевропски Јустин, високопреподобни Архимандрит, изабрани епископ Диоклијски Пајсије као и протојереј Предраг Шћепановић архијерејски намјесник подгоричко-колашински, јереј Александар Лекић, свештенство Српске православне цркве, уз присуство вјерног народа и високих званица из Србије, Републике Српске и Црне Горе.

После Литургије на хумци у Спомен комплексу Јасеновац обављено је ломљење славског колача и освештан је изложбени простор некадашње усташке болнице док је бесједу том приликом произнио Његово Преосвештенство владике Ваљевски г. Исихије. Он је казао да је страдање за оне који вјерују у Бога крстоваскрсно:

„На овом свечаном мјесту од најранијих дана, од најраније Цркве, Свете литургије и Свете молитве, узносиле су се управо на гробовима Светих мученика. И Свети мученици су крвљу заливали новозасађену младицу. И Црква је расла. И што је више било гоњења и страдања, то је Црква била јача и она је расла и обухватила је целу васељену. И у свим вековима колико траје наша Црква до сада и у свим вековима колико Бог буде благоизволео да траје у овом времену, биће страдања и прогона. Црква никада не може бити пријатељ са онима који су се уподобили овом свету. Највећа светиња ако можемо да поредимо светиње, из новијег времена, јесте управо овај град мученика, ово непрегледно мноштво освештаних тела, које се налазе под нашим ногама са својим моштима. И који су на небесима ушли у славу Божију и које је наша Света Црква прославила као Свете мученике.

Донедавно смо се молили за њих и свако од нас је имао свест у некој мјери, у своме срцу, о њиховом мучеништву и светости. Али ево и сама Црква, када је сазрело време, прогласила их је и пројавила за Јасеновачке Свете новомученике. И уместо да се  молимо за упокојење њихових душа, сада им као светитељима Божијим, као онима који живе у Његовој близини и заступају наше недостојности, ми им се молимо и узносимо славске дарове, како је то обичај у нашем народу и молимо се за њихове заступничке молитве. Свако од нас је позван да данас али и у остала времена узноси молитву и да понире у тајну страдања, као што смо слушали у беседи, у тајну Христовог страдања,  у тајну мученика. Ако се молитвено удубимо можемо благодаћу Божијом и да доживимо неку трунку страдања и њихову славу у благодати Божијој. Јер страдање за оне који вјерују у Бога је крсноваскрсно, свако ко страда и у сваком моменту у себи има сећање на Господа, и у мери у којој Господ благоизволи, добија његову помоћ“, казао је владика Исихије.

Прослави је присуствовао и предсједник Републике Српске Милорад Додик, министар информисања и телекомуникација Србије Дејан Ристић, министар без портфеља Ђорђе Милићевић, принц Филип Kарађорђевић, директор Архива Војводине Небојша Kузмановић, вршилац дужности директора Музеја жртава геноцида из Београда Бојан Арбутина, конзул Русије из Загреба Александар Нуризаде, амбасадорка Србије у Хрватској Јелена Милић и бројни вјерници.

Предсједник Републике Српске Милорад Додик изјавио је да сви знају о каквом страдању је ријеч и да је у том логору у Другом светском рату убијено више од пола милиона Срба. “То је погром, велики логор у којем је у Другом свјетском рату убијено више од пола милиона Срба, а у Јасеновцу је било укупно 700.000 жртава“, рекао је Додик.

Министар информисања и телекомуникација Србије Дејан Ристић истакао је да је Јасеновац простор највеће Голготе српског народа у читавој његовој историји. „Истовремено, Јасеновац је и место победе живота над смрћу и љубави над мржњом, јер је српски народ, упркос безмерном страдању у контексту геноцида који је над њим током Другог светског рата извршила хрватска држава, из тог оружаног сукоба изашао као победник“, рекао је Ристић.

У сриједу 11. септембра освећен је Храм Рођења Светог Јована Претече у Јасеновцу. Освећење су извршили преосвећена господа Епископи, пакрачно- славонски Јован и бихаћко петровачки Сергије. Након освећења Храма Светом архијерејском литургијом началствовао је Преосвећени епископ Сергије уз саслужење Епископа Јована.

Љубица Вукићевић

Извор:

Манастир Јасеновац

РТС

 

Pin It on Pinterest

Share This