Select Page

Другог дана своје посете Епархији бихаћко-петровачкој, 13. септембра 2024. године, у пратњи Преосвећеног Епископа г. Сергија, Његова Светост Патријарх српски г. Порфирије је посетио град Дрвар и у њему велелепни Храм Светог Саве.

Светејшег Патријарха испред дрварског саборног храма, у коме се чувају мошти српских мученика пострадалих у Рисовачкој јами од стране усташа 1941. године, међу којима су и свештеномученици Милан Бањац и Милан Голубовић, речима срдачне добродошлице дочекао је старешина Храма Светог Саве протојереј-ставрофор Саша Црљић:

„Ваша Светости, ваша високопреосвештенства, ваша преосвештенства, драга браћо и сестре, драги Дрварчани,

Ево дана који створи Господ да се у њему радујемо и веселимо. Дочекали смо, браћо и сестре, историјски тренутак да онај који стоји на трону Светог Саве данас стоји овде, пред храмом Светог Саве у Дрвару. Верујем да је свих вас жеља била да ово угледате и доживите. Ми се данас, Ваша Светости, радујемо заједно са овим народом, јер у Вама гледамо управо лик Светог Саве. Благословите нас! Желимо да чујемо Ваше речи, Ваше благослове, Ваше поруке, да нам дате задатке како даље да овде истрајавамо, да остајемо и опстајемо као народ који овде не живи годинама него вековима. Видећете после овог храма једну стару црквину где су наши преци своје молитве узносили, где смо и обновили један мали храм и сазидали и тврђаву и све уредили, где су наши преци бежали од Турака, где су молитву своју узносили на Небеса Богу. Благословите нас, благословите овај народ који Вас раширених руку и срца овде дочекује и жели да чује Ваш благослов. Хвала.“

Уследила је очинска беседа Патријарха Порфирије испуњена благодарношћу и обиљем благослова:

„Наше име јесте име које смо добили од Светог Саве. Име и презиме нас Срба је православни хришћанин где год да смо. Када нам је било најтеже, када нисмо имали своје домове и своје државе, имали смо Цркву и у Цркви смо не само сачували себе и преживели, него и када је и најтеже било стварали. Шта су наше толике светиње на нашем распетом Косову данас? Шта су светиње по Далмацији, по Босни и Херцеговини, широм света, све до Америке? Колико само храмова Светог Саве има подигнутих широм света, а то су стубови од којих се распиње уже до следећег и та повезана ужад стварају једну мрежу, једно ткиво нашег народа које има свој крвоток од храма до храма, од капеле до капеле, широм света где постоји и живи наш православни народ као један и јединствен Христом, Црквом, светитељима Божјим, Светим Савом, а ево, и мученицима који су својом мученичком крвљу натопили, задојили, оплодили и осветили и овај предивни Богом благословени крај. Зато, браћо и сестре, заиста је и моје срце испуњено радошћу и, опростите што ћу рећи, љубављу према вама. Знајте да вас све носим у срцу и колико год могу скромно увек понеко Господе помилуј узносим и за вас знајући да то исто ви чините за сву нашу браћу архијереје где год да се налазе, за све свештенике, па и за мене недостојног, као и за читав наш народ.“

Беседу Светејшег Патријарха у целости можете прочитати ОВДЕ.

Светејши Патријарх се затим, у пратњи митрополита брегалничког г. Илариона и врањског г. Пахомија; епископа бихаћко-петровачког г. Сергија и викарног јенопољског г. Никона; као и протојереја Ђорђа Стојисављевића, шефа Кабинета Патријарха српског; упутио у село Награђе, где је посетио новосагређени Храм Светих првоврховних апостола Петра и Павла, где је најдражег госта са верним народом дочекао старешина храма протојереј Зоран Миловац.

Ивор: СПЦ

 

Pin It on Pinterest

Share This