У част Славне Владичице наше Богородице и Приснодјеве Марије
Чудотворна икона Мајке Божије – Свецарица (грч. Пантанаса) налази се у Светогорском манастиру Ватопеду, на левој страни Саборне цркве, на источном стубу који придржава куполу. Насликана је у 17. веку и била је благослов чувеног старца Јосифа Исихасте његовим ученицима.
Према сведочењима давнашњих стараца манастира, са иконом је у вези следећи чудесни догађај: у 17. веку један од поколника је прилазио да целива икону Свецарицу. Док је стајао прд Њеним образом, нешто неразговетно је изговарао пре Њом. Истога часа лице Свете Дјеве се обасјало као муња и непозната сила бацила је младића на земљу.
Изашавши из храма, он је одмах пошао код старца манастира – исповедио се у сузама и рекао да је живео далеко од Бога и да се чак бавио магијом, односно врачањем и да је дошао у манастир како би тестирао своју снагу, на чудесној икони. Чудесна интервенција Свете Дјеве уверила је младића да промени свој живот и постане побожан. Био је исцељен од своје болести и остао је на Светој Гори. Тако је чудесно испољавање Божијег гнева променило живот овог младића.
Тада је икона Дјеве Свецарице први пут показала своје чудесне моћи – на особи поседнутој демонима (познато је да окултизам увек води поседнутости).
Касније је примећено да ова икона Мајке Божије има благотворна својства на пацијенте оболелих од различитих малигних тумора. У РПЦ на вечерњем богослужењу, 30. августа, пева се Акатист икони Богородичиној Свецарици, а 31. августа се служи молебан на почетку школске године, за покровитељство над ученицима.
Икона се прославља 31. августа по новом, односно, 18. августа по старом календару.
Чуда
Икона Свецарица има од Бога посебну благодат исцељења страшних обољења од рака. Пружа помоћ за ослобођење од демона који муче човека, као и у одбрани од демонских напада и заштите од враџбина;
Неколико стотина копија ове иконе штампарски израђене, Ватопедски манастир је послао као знак благослова руској деци оболелој од рака. Том приликом калуђери су били смештени на дечијем одељењу Сверуског онколошког центра у Москви. Према сведочењима сарадника Центра, за то време се десило неколико чуда: здравље једног дечака који је био на самрти, неочекивано се поправило, па је молио да му се дозволи да узме икону кући и ускоро је добио потпуно исцељење.
Изображење
Икона је насликана у 17. веку од стране грчког монаха и била је, како рекосмо, благослов старца Јосифа Исихасте његовим ученицима.
На икони изображена је Света Дјева како седи на царском престолу, као истинита Царица неба и земље. Док десном руком указује на Богомладенца Христа кога држи у крилу, са десне и леве стране, у висини Свете главе Њене, лебде два ангела.
На глави Јој се налази царска круна која се са ореолом прожима са ореолом Небеског Богомладенца. Царска круна симболизује митру, коју на богослужењима носе архијереји; поред тога она симболизује трнов венац који је стављен на главу Христу. Док је Њен ореол, филигрански израђен, дотле су код ореола Младог Детета угравирана латинска слова Алфа и Омега. Почетак и Крај.
Имајући у виду да им се ореоли прожимају, можемо претпоставити да нам то говори о улози коју имају у домостроју људског спасења, о Њиховом небеском назначењу.
Приснодјева је обучена у пурпурну царску порфиру, која је карактеристична одежда византијских царица. Порубљена је позлатом са извезеним звездама на челу и раменима, симболима Непорочне лепоте Њене. На рукама Јој се налазе наруквице, као код свештенослужитеља, док обавља Свете тајне; истовремено оне симболизују свезе којима су биле везане руке Христу, док је вођен Понтију Пилату.
Богомладенац благосиља десном руком; док је одевен у позлаћену горњу одежду као Цар и Првосвештеник дотле је доња одежда Његова у зеленим нијансама, симоболу Духа Светога, Трећег лица Свете Тројице.
Молитва Пресветој Богородици пред њеном иконом Свецарицом
О пречиста Мајко, Свецарице услиши многострдални уздах наш пред чудотворном иконом твојом, међу онима који су са Атоса у Русију донете, погледај децу Твоју које од неизлечивих болести пате, која са вером клече пред светом иконом Твојом. Као што птица својим крилима покрива птиће своје, тако и Ти данас као Вечнопостојећа, покри нас многоцелитељним Твојим омофором. Онде где се нада губи, буди нада неприкосновена, онде где страшна патња преовладава, стрпљење и олакшање буди, онде где се мрак очаја у душу усели, нека засија неизрецива Свемилост Божанска – малодушне утеши, немоћне ојачај, озлојеђним срцима мекоћу и просвећење подари, излечи болесне људе Твоје. О Свемилостива Царице, разуми људе оних који нас лече, благослови да послуже као оруђе Свемоћног видара Христа Спаситеља нашег. Као Живој Ти се, међу нама присутној молимо, пред иконом Твојом. О, Владичице, пружи руке Своје пуне исцељења, лековитости, радости напаћених, утехо у патњама – да бисмо чудотворну помоћ брзо добивши, прославили чудотворну и нераздељиву Тројицу Оца и Сина и Светога Духа, у векове векова. Амин.
Молитва друга
Свеблага Царице, преподобна Богородице, Пантанаса, Свецарице! Нисам Те достојан, али уђи под мој кров! Али као милостиви Бог, милостива Мајко, реци речи, нека се исцели душа моја и окрепи моје нејако тело. Имаш непобедиву моћ, и свака реч Твоја неће изневерити, о све-Царице! Ти тражиш за мене! Ти молиш за мене. Нека славим славно име Твоје увек, сада и у векове. Амин.
Тропар, глас 4
У радосном лику часне Свецарице, са топлом жељом тражимо Твоје милосрђе, сачувај, Госпођо; избави од неприлика оних који Ти долазе, од сваке невоље заштити их Својим покровом, вапијући заувек за Твојим посредништвом.
Елза Бибић
превод с руског: О. Б.
Литература
Тихомир, С. Илијић: Велича душа моја Господа – Овоземаљски живот и чудотворне иконе Пресвете Богородице; ВИЗ, Београд, 2002, стр: 274;
www.bastabalkana.com/cudotvorna ikona Presvete Bogorodice – Svecarica / od 14. 08. 2020.
www.deva-maria.ru/:ikona-bogomateri-bogorodica-bozhiei-materi-vsecarica