Select Page

Изложба „ТЕМПЛО – Браћа Ђиновски и њихови иконостаси“, на којој ће бити представљен дио стваралачког опуса Василија, Теофила и Александра Ђиновског, биће отворена вечерас, 18. јануара, у 19 часова, у ЈУ Музеји и галерије Подгорице. Аутор изложбе је Драган Радовић, кустос у ЈУ Музеји и галерије Подгорице.

Стваралачки опус браће Ђиновски представља својеврстан феномен, по свом обиму јединствен и непоновљив. Теофил (1846–1894), Василије (1848–1924) и Александар (1851–1894) Ђиновски представљају посљедњу генерацију иконописаца на простору Црне Горе, чија се дјела можда не могу сврстати у најзначајније примјере традиционалне умјетности иконописа, али су свакако својим опусом заслужили запажено мјесто у умјетности друге половине XIX и првих деценија XX вијека.

Подгоричка породица Ђиновски, на прелазу из XIX у XX вијек, била је једна од најзначајнијих породица чији су чланови креирали друштвани, умјетнички и градски живот у годинама након оснивања Нове (Миркове) Вароши, на десној обали Рибнице, у Подгорици. Потомци учитеља Крста Ђиновског из Галичника у западној Македонији, Панајот (1841-1886), Теофил 1846-1894), Василије (1848-1924) и Александар (1851-1894) од свог оца су научили и наслиједили умијеће обликовања дрвета и камена и склоност ка умјетничком изразу.

На позив Владике Илариона, браћа Ђиновски долазе у Подгорицу 1872. године. Настањују се у Балшићевој улици у Подгорици, на мјесту гдје се данас налази хотел „Хилтон“, гдје су имали више кућа. Тројица браће су радила заједно, преузимајући на себе све послове око обнове и украшавања унутрашњости сакралних објеката. Истим ентузијазмом и преданошћу су приступали послу око великих задужбина, као и око малих сеоских цркава.

Из писма које је Василије упутио Митрофану Бану сазнајемо да је са својом браћом од 1864. до 1902. године израдио 110 иконостаса.

Извор: ЈУ Музеји и галерије Подгорице

Pin It on Pinterest

Share This