Izaberite stranicu
Живимо, нажалост, у свету с много уста, која не умеју да говоре, и ушију, које не умеју да чују. У свету у којем се, под видом демократије, слободе и дијалога цивилизација, промовише империјалистички и расистички поглед на свет, а све из угла пацифиста и либерала, каже у интервјуу за „Новости“ Селимир Радуловић, песник, управник Библиотеке Матице српске.

* Као што смо, до пре нешто више од два месеца, сваки разговор започињали питањем о ковиду 19, као мори савременог човека и савременог света, тако се сада суочавамо с питањем украјинске кризе, као новим великим искушењем.

– Више од две године, као што сте рекли, били смо под присмотром пандемијског ока које нас је вребало на сваком кораку. Пре два месеца одврнут је, у Европи, застрашујући вентил кроз који куљају освета, крв и уништење. У одежди, туђој, путем, туђим, савремени човек крстари веком, туђим. Хероји наших дана су ветар и ништавило. Раме уз раме с њима, с гласом као хук великих вода, марширају опскурне колоне Луциферових слугу. У Украјини страдају невина деца земаљска. Држећ се узде душине, праведно је рећи – део света којега персонализује весник апокалипсе, који је, с краја последњег десетлећа 20. века, походио нашу српску кућу, и данас говори (и дела) језиком окорелих безаконика и преступника; и данас је, за њега, црно бело, а мочвара башта, дивна. И, данас, покушава да обележи сваки сантиметар савременог глобалног мравињака. Тај део света, свакога часа, спаљује оно чему се клања, а клања се оном што спаљује. Наше је време, нажалост, поверовало у речи које су обезвредиле речи.

* Човек наших дана, празнина с којом се, готово свакодневно, суочава, теме су ваших нових песничких и есејистичких књига. У њима трагате за оним зрном соли које би помогло нашем савременику да му душа не обљутави.

– Данас је много оних који имају име да су живи, а заправо су мртви. Таква врста људи је више него опасна. Јер, те речи, да имају име да су живи, а мртви су, у духовном смислу, опомена су и истинско порицање живота живог. Духовно оболели савремени човек је велики мука савременог света. Без уља у светиљкама, он се не може покајати ни у својој лењости. И кад се моли то ради очима или уснама, док му је срце негде по страни; њиме, срцем чистим, тим малим сунцем вечности, пребивамо у Оцу, нашем, имајући свест о непостојаности коју називамо животом. А неопходно нам је само мало – да, у свету што се гаси као трава, покошена, на оснаженом јулском сунцу, колена преклоњених, препознамо оно зрно вере, као и Отац, наш, кад је и малу искру у Закхејевој души разгорео у велики пламен.

* Могло би се рећи да савремени човек бауља, амо-тамо, тражећи какву-такву сламку спасења.

Pin It on Pinterest

Share This