Izaberite stranicu

У оквиру Недеље Косова и Метохије у Матици српској, у уторак, 22. фебруара, представљана је књига Сање Ранковић и Мирјане Закић „Српско певачко наслеђе централног дела Косова и Метохије”. Књига је објављена у оквиру Косовскометохијског одељења Матице српске.

Скуп је поздравила проф. др Валентина Питулић, председник Косовскометохијског одбора, а о књизи су говорили др Јелена Јовановић, дописни члан САНУ и ауторке. Публика је имала прилике да путем видео бима види и чује казиваче песама са Косова и Метохије.

У уметничком делу прогама учествовале су чланице Ансамбла „Традиција вива”, под руководством проф. др Сање Ранковић. Ансамбл је састављен од студенткиња Факултета музичке уметности са Катедре за етномузикологију: Сашка Стефановић, Ивона Дамјановић, Милица Живковић, Невена Ристић, Миљана Пантовић и Катарина Мијатовић.

Извеле су песме: „Чаглавчанке све девојке”, песма научена према запису из села Чаглавица; „Песма за ројење пчела” научена на основу теренског снимка из села Бабин Мост, извела је Сашка Стефановић; „Стојна мома бразду копа”, песма научена према запису из Грачанице; „Кићенице, млада невесто”, свадбена песма која се најчешће изводи у колу забележена на свадби у Грачаници и Љубавну песму „Пошла ми Сутка на воду”, према запису из села Ајвалија.

Подручје централног дела Косова и Метохије до сада није посебно етномузиколошки обрађивано, тако да трогодишња теренска истраживања у области која баштини живу традицију, у постојећим условима, представљају прави подвиг. Сакупљена и објављена грађа има изузетан значај као етномузиколошки материјал и као сведочанство наслеђа Срба на овом простору, посебно имајући у виду да је на Косову и Метохији сачуван феномен обредне потпуности.

Извор: Матица српска; Епархија бачка

 

Pin It on Pinterest

Share This