Izaberite stranicu

Синоћ је у великој сали Дома културе Грачаница одржан тринаести фестивал „Старосрпска песма Косова и Метохије“. Публици су се представили интерпретатори етно музике из Косовског Поморавља, Сиринићке жупе, Велике Хоче, Прековца код Новог Брда и Грачанице.

Мисија, сврха и смисао овог фестивала је неговање традиционалног и аутентичног косовско-метохијског мелоса, који у сваком стиху говори о начину живота, обичајима и навикама овдашњих Срба. Сама манифестација је утемељена у Приштини пре скоро четврт века. Од тада је одржан 13. фестивал.

„Улога фестивала је, од самог оснивања, тачније од 1997. године, управо тада окупи што више извођача и да то буду песме које су врло мало експлоатисане и које се ређе изводе, да буду трајније забележене и сачуване од заборава. Са те стране можемо да будемо задовољни, јер смо као Културно-просветна заједница Косова и Метохије успели да приредимо једну књигу, која носи назив ‘Старосрпска песма Косова и Метохије’ у којој је сабрано негде око стотину песама са седам фестивала, што је за нас врло значајно. Бројне етно групе и људи из целе Србије заинтересовани су за ову књигу, ми то њима поклањамо и шаљемо. За нас је важно да они ван Косова и Метохије осете сву драж и лепоту ове старосрпске песме“, рекао је за РТВ Ким организатор овог фестивала Ратко Поповић.

Овогодишњи концерт је био посвећен јубилеју седам векова Грачанице и седам векова од упокојења краља Милутина.

„Публика која је присуствовала могла је да види да кроз манастир, кроз његов живот и рад, кроз све те векове које је пролазила Грачаница, да смо се ми трудили да то истакнемо у сценарију. Певачи су се достојанствено одужили својим песмама“, закључио је Поповић.

Неизоставан допринос овом догађају дају и млади људи који заинтересовано уче и изводе ове песме.

„Трудим се да дам свој допринос, увек кад ме позову не одбијам учеће на концертима, фестивалима, бројним другим манифестацијама. Бавим се овом врстом музике од своје осме године“, рекла је Јована Денић, извођач етно песама и чланица ансамбла „Венац“ из Грачанице.

Поред добре воље и ентузијазма, за неговање традиционалног певања потребна је помоћ виших инстанци која често изостаје, па младим извођачима преостаје да се довијају и траже начине за своју афирмацију и афирмацију косовско-метохијског мелоса.

„Част ми је што могу да држим и да учествујем на овом догађају. Студент сам и више боравим у Косовској Митровици, али кад год се укаже прилика или потреба, ја сам ту да учествујем на сваки начин. Немамо велику помоћ са стране, наша воља је највећа подршка оваквим догађајима.“

Судећи по годинама, квалитету извођења и елану који се осећа у изведбама појаца, косовско-метохијска традиционална музика ће још дуго бити међу нама, упркос негативним трендовима које намећу шунд и новокомпоновану музику без укуса и смисла.

Покровитељи синоћњег концерта у Грачаници су били Министарство културе и информисања Републике Србије и Културно просветна заједница Косова и Метохије.

Извор: РТВ Ким (Фото Дејан Поповић)

Pin It on Pinterest

Share This