Izaberite stranicu

У издању Завода за уџбенике објављена је књига Оливере Радић Косовометохијски гласови: догађаји, страдања, сведочења, разговори.

Оливера Радић речју и фотографијом пуне две деценије сведочи о догађајима и страдањима на Косову и Метохији као неко ко живи у Ораховцу са породицом, супругом и четворо деце, радећи као професор српске гимназије у Метохији.

Књигу Косовометохијски гласови чине две целине. Прва целина омеђена је речима: догађаји, страдања, сведочења, и у њој су потресна казивања о страдању српског народа у Метохијском Подримљу, али и на ширем простору јужне Метохије. О појединачним и масовним уморствима, мучењима, прогонима, понижењима, која су се чинила наочиглед тзв. међународних војних и цивилних снага.

Ауторка сведочи и о свакодневном животу у гету, о смртним опасностима које доноси ноћ, па отуд и разлозима да се прослави свако ново јутро.

Другу целину чине 56 разговора са људима различитих професионалних усмерења и образовних профила, обједињених бригом за српски народ и његове светиње на Косову и Метохији.

То што међу интервјуисаним личностима највећи простор припада црквеним великодостојницима, монасима и свештеним лицима ваља објаснити чињеницом да се живот метохијских Срба, таман као у османско доба, углавном одвија под окриљем Српске православне цркве.

Ту су и разговори с научницима и уметницима, познатим српским музичарима, редитељима, прозним писцима и песницима, хуманитарним радницима и спортистима. Међу интервјуисанима су и нобеловац Петер Хандке, хуманитарац Арно Гујон, кошаркаш Дарко Миличић.

Књига је илустрована фотографијама из ауторкине личне архиве.

Оливера Радић текстове објављује у часописима Хвосно, Соко, Свети кнез Лазар, Светосавско звонце. Дописница је приштинског Јединства, сарадница Радио Светигоре и Слово љубва, а њени текстови могу се прочитати и на најпосећенијем православном сајту Православие Ру из Москве.

Оливера Радић се бави хуманитарним радом. Чувар је традиционалног начина живота. Борац да се опстане тамо где је дом и огњиште.

„Оливера Радић бележи речи и фотографише, јер жели да задржи сећање, да сачува сведочанство за своју и туђу децу – за будућност“, написано је у предговору у ком су имена проф. др Митре Рељић и др Александре Новаков.

Књигу можете купити онлајн на хттп://њњњ.књизара.завод.цо.рс/косовометохијски-гласови

Извор: УНС

Pin It on Pinterest

Share This