Поводом 75. годишњице од оснивања Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије митрополит волоколамски Иларион, председавајући ОСЦП-а, примио је честитке од кардинала Курта Коха, председавајућег Папског савета за унапређење хришћанског јединства, архиепископа Ђованија Д’Ањела, апостолског нунција у Руској Федерацији, и архиепископа Павла Пеција, ординарија Богородичине архиепархије у Москви.
Кардинал Курт Кох је даље истакао допринос митрополита Јувеналија (Појаркова) и митрополита Филарета (Вахромејева) који су били председавајући ОСЦП-а када је „настављена блиска сарадња“ са Римокатоличком Црквом и „објављен низ важних теолошких докумената“.
Он је нагласио да „од 1989. до 2009. године када је садашњи Патријарх московски и целе Русије Кирил водио Одељење за спољне црквене послове, ОСЦП је промовисао активну сарадњу између Московске Патријаршије и Свете Столице, епископских конференција и других структура Римокатоличке Цркве. На овај период се односи и појава нових дијалога осмишљених ради развијања заједничких одговора на измењен економски, политички и социјални контекст, као и бројних и успешних састанака и конференција о социјалном учењу које заједнички организују Московска Патријаршија и Света Столица“.
Председавајући Папског савета за унапређење хришћанског јединства такође је изјавио да је именовање 2009. године митрополита волоколамског Илариона за председавајућег ОСЦП-а дало нови подстицај у односу Руске Православне Цркве са Римокатоличком Црквом. Посебно је поменуо ширење културног дијалога, пре свега, у оквиру Радне групе за координацију културних пројеката основане 2015. године, као и организацију „чувеног састанка у Хавани 12. фебруара 2016. папе Франциска и патријарха Кирила, чији је главни архитекта Руске Православне Цркве било управо Одељење за спољне црквене послове“. Према његовим речима, „овај догађај је отворио нове перспективе у односима између Московске Патријаршије и Свете Столице. Сваке године 12. фебруара, на годишњицу састанка у Хавани, делегације наших Цркава окупљају се да разговарају о темама покренутим у Заједничкој декларацији. Један од плодова овог састанка био је интензивирање студентских размена, чији је циљ промоција међусобног разумевања Цркава, а што је резултат заједничког рада Папског Савета за унапређење хришћанског јединства и Одељења за спољне црквене послове Московске Патријаршије. Међу догађајима који заслужују помена, вреди се подсетити још једне иницијативе од великог историјског и духовног значаја за све вернике Руске Православне Цркве коју је такође организовао ОСЦП – реч је о преносу дела моштију Светог Николаја Чудотворца из Барија у Русију“.
Председавајући Папског Савета за унапређење хришћанског јединства надаље пише да је „нашем свету у тренутним условима повезаним са текућом пандемијом и свим њеним последицама – економским, социјалним и пасторалним, више него икад потребно заједничко сведочење хришћана, нарочито католика и православаца. Као што је праведно истакнуто у Заједничкој изјави папе Фрање и патријарха Кирила – „у одлучности да учинимо све што је потребно да превазиђемо наше историјски наслеђене разлике, желимо да ујединимо напоре ради сведочења Христовог Јеванђеља и општег наслеђа Цркве првог миленијума, заједнички одговарајући на изазове савременог света“ (стр. 7).
У име папе Франциска, у закључку он „изражава дубоку захвалност“ митрополиту волоколамском Илариону, председавајућем ОСЦП-а, и свим запосленима у Одељењу „за драгоцено служење Цркви… доприносећи даљем напретку на путу ка јединству хришћана“.
У својој поруци митрополиту Илариону архиепископ Ђовани Д’Ањело, апостолски нунције у Руској Федерацији, пише: „Широки спектар надлежности и мисија Одељења основаног 4. априла 1946. године одлуком Светог Синода, који је током многих година предводио Патријарх Кирил, чине га не само једном од најстаријих институција Руске Православне Цркве, већ и једном од кључних – управо због својих надлежности у које спадају међуправославне и међухришћанске везе, међународни односи итд.
Као представник Папе, желим да искажем радост поводом добрих односа које, такође, захваљујући Вашем Преосвештенству и Вашим најближим сарадницима, Одељење остварује са Апостолском нунцијатуром и Светом Столицом, што доказују не само већ поменута Заједничка декларација из Хаване, већ и бројни пројекти у културној, социјалној и добротворној сфери који показују како сарађујемо у духу узајамног поштовања, вођени једином жељом да можемо да се нађемо у служби нашег ближњег, забринути због горућих проблема наших верника и перспектива развоја људске цивилизације. Но, пре свега знамо да смо позвани да братски радимо на обзнањивању Јеванђеља спасења, на заједничком сведочењу моралног достојанства и истинске слободе човека“.
Архиепископ Павел Пеци у поруци преноси „најсрдачније честитке Његовој Светости Патријарху Кирилу за кога је годишњица ОСЦП-а тесно повезана са историјом његовог живота и пастирског служења“.
Он такође истиче да је „мисија црквених дипломата изузетно одговорна и тешка“. Ординариј Богородичине архиепархије у Москви је пожелео „свима који се данас подвизавају у овој служби у Руској Православној Цркви, као и онима који се за њу спремају, исто оно што је папа Франциско пожелео својим дипломатама: да увек будемо људи испуњени апостолском ревношћу који живе да би објављивали Радосну вест Христову; да будемо људи молитве и смирења којима живо општење са Христом представља истински хлеб насушни, и да будемо људи милосрдне и делатне љубави који се у свим околностима сећају сиромашних и одбачених“.
Сектор за информисање ОСЦП-а