Ако мене гонише, и вас ће гонити (Јн. 15, 20)
Вечерас се навршава годину дана од када су послије литије одржане улицама града под Требјесом на празник Светог Василија Острошког, 12. маја 2020. љета Господњег, у Центру безбједности и Основном државном тужилаштву у Никшићу саслушани, а након тога утамничени Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије и свештеници никшићког Саборног храма Светог Василија Острошког.
Притвор до 72 сата одређен је свештеницима: Данилу Зиројевићу, Жељку Ројевићу, Остоји Кнежевићу, Мирку Вукотићу, Василију Брборићу, Драгану Крушићу, Николи Маројевићу и Слободану Јокићу, архијерејском намјеснику никшићком, који је због здравственог стања након два дана смјештен на Интерном одјељењу никшићке болнице, под константном полицијском пратњом. Обрачун тадашње власти са Српском православном црквом и њеним вјерним народом у Црној Гори, који је устао у одбрану светиња након усвајања неуставног и дискриминаторног закона о слободи вјероисповијести, кулминирао је управо хапшењем владике Јоаникија и свештеника под лажним изговором борбе са коронавирусом након поподневне Световасилијевске литије која је, иако непланирана, ипак одржана на захтјев вјерних, а предводили су је Митрополит Амфилохије и Епископ Јоаникије. Блаженопочивши Митрополит је тада, објашњавајући зашто је клир прихватио литију кроз Никшић, казао: “Ми смо народни епископи и народни свештеници и не можемо да будемо против народа, морамо бити са народом јер то нам је заповијест Божија, а и заповијест светих Божијих људи”.
Пред само хапшење Преосвећени владика Јоаникије полицијским службеницима је рекао да је све у реду ако их приводе у име читавог народа који је био на литији: „Никакав проблем ја немам с тим. Мене је понекад срамота што сам на слободи, што нисам у затвору, с обзиром на све оно што се догађа”.
Велики број Никшићана сабрао се то вече, али и наредних дана, и исказао неслагање са притварањем свога архипастира Јоаникија и свештеника, а талас протеста се убрзо проширио на цијели Црну Гору. Иако је голоруки народ, међу којима је највише било младих, тиме свједочио љубав према својој Цркви, тадашњи режим је употребио силу. Долази до немилих сцена које пријете да прерасту у нереде. Мир и стабилиност у Црној Гори сачувана је управо захваљујући присебности, порукама и апелима ухапшених, као и блаженопочившег Митрополита Амфилохија.
Митрополит Амфилохије у јутро 14. маја испред ћивота Светог Петра Цетињског моли све да сачувамо мир, позивајући власт да пусте владику Јоаникија, свештенике и народ, а ако треба неком да суде да то буде он: „Зато се обраћам од ћивота Светог Петра Цетињског да се вратимо Богу Љубави, да се вратимо једни другима у љубави, без обзира каквих опредељења били у Црној Гори: вјерских, националних, политичких и других. Да се вратимо узајамности, братској слози и слободи.
Моментално пуштање на слободу Епископа Јоаникија и никшићких свештеника затражио је Епископски савјет СПЦ у ЦГ: „Оваквим поступањем државних органа угрожена су права Цркве, тако да она није кривац – већ жртва. Та права Црква нису угрожена наредбама и здравственим мјерама, које Црква свакако поштује, већ њиховом селективном примјеном. У томе је незаконито поступање надлежних државних органа. Позивамо сав вјерујући народ и све озлојеђене на овакав вандалски чин државне власти – да се помолимо Богу. Саборно, за умножење љубави, за помирење и очување мира међу браћом, за исцјељење од свих вируса, посебно од овог вируса богомржње и братомржње, као и за пуштање на слободу неправедно притворених. Биће то уједно наша саборна молитва Господу за окончање епидемије коронавируса, као и вируса безакоња и неправде.“
Најновији прогон Српске православне цркве у Црној Гори и хапшење Преосвећеног Епископа будимљанско-никшићког г. Јоаникија и свештеника најоштрије је осудио Свети архијерејски синод СПЦ. Апелујући на црногорску власт да прекине са прогоном Цркве и да коначно почне да се понаша у складу са цивилизацијским нормама, по којима је слободно исповједање вјере једно од најважнијих права сваког појединца, Синод је затражио да недужни владика са својим свештеницима буде одмах пуштен из притвора.
Велику забринутост и наду да ће наш народ поступати мирно и прибрано, изразили су заједничким саопштењем блаженопочивши Патријарх Иринеј и предсједник Републике Србије г. Александар Вучић.
Његова светост Патријарх српски г. Порфирије, тадашњи Митрополит загребачко-љубљански, такође упућује апел актуелним властима у Црној Гори добронамјерно и пријатељски указујући да „постоје и други излази из слепе улице у коју су довели сами себе усвајањем неправедног закона“: „Мада, толиком храсту и духовном горостасу, какав је наш честити Владика, тешко да ишта може наудити, нити га савити, а камоли поломити. Угледајте се, часни главари, на брижног и љубављу испуњеног вашег и нашег духовног пастира, владику Јоаникија.“
Епархија будимљанско-никшићка саопштењем подсјећа јавност да од обновљења ове древне Епархије, и од кад је у овај светосавски трон уведен Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије, она није била на већим искушењима од оних која су јој у најкраћем периоду, од Ђурђевдана до Светог Василија Острошког Чудотворца, приредиле државне власти, а посебно поједини чиновници тужилаштва и полиције.
„Такав човјек, којег је, недавно, пјесник назвао украсом Цркве, што он и јесте, дочекао је да га, у родном Никшићу, на правди Бога, заједно са још седморицом честитих свештеника, касно, у пола ноћи, хапсе чувари закона, који су низом немарних радњи вишеструко закон, који, наводно, штите, прекршили и доказали да им тај исти закон (на који се позивају и у који се куну) не значи апсолутно ништа, али да им значи да нам духовног оца (човјека који је, опет по ријечи пјесника, са фреске сишао) покушају унизити насилним хапшењем и тамничењем у својим нехуманим зинданима.“
Из свих крајева земаљскога шара, гдје год је наша Црква, пристижу изрази молитвене подршке браће архијереја и вјерног народа, служи се молебни за ослобођење утамничених, потписују петиције подршке.
Његово високопреосвештенство Митрополит волокoламски Иларион, предсједник Одјељења за спољне црквене везе Московске патријаршије, за РИА Новости казао је да је Руска православна црква дубоко потресена сазнањем о хапшењу и тродневном притвору Eпископа Јоаникија и свештеника од стране црногорске полиције, као и подацима о срамном односу према православном свештенству. Подржан је и позив СПЦ да се ухапшени што прије ослободе.
Поводом хапшења владике Јоаникија и свештеника отворено писмо потписује 73 универзитетска професора. Подршка стиже из српских културних организација и институција: Српски покрет „Његош“, Српски национални савјет Црне Горе, Матица српска,- друштво чланова у Црној Гори, Књижевно друштво „Његош“ и Актив професора српског језика Никшић. Њима се придружују и најзначајније личности из културног и духовног живота нашег народа академици: Матија Бећковић, Љубомир Симовић, Милован Данојлић, Миро Вуксановић, Рајко Петров Ного, Јован Делић, Рано Поповић, Синиша Јелушић; књижевници: Петар Сарић, Зоран Костић, Ђорђо Сладоје, Гојко Ђого, Благоје Баковић; професори: Радмило Маројевић, Иван Негришорац (пред. Матрице српске), Душко Певуља; књижевнци из Црне Горе: Илија Лакушић, Новица Ђурић, Радомир Уљаревић, Андрија Радуловић, Бећир Вуковић…
Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије 15. маја 2020. испред суда у Никшићу, гдје се окупило мноштво вјерног народа у знак подршке утамниченом владици Јоаникију и никшићким свештеницима позива властодршце да одмах ослободе владику и свештенике и упозорава их да својим поступцима изазивају грађански рат.
“Молим Владику да ми опрости што је мојом кривицом постао Епископ Епархије будимљанско-никшићке и мојом кривицом се укључио да брани светиње. Ја сам ту главни кривац, ако неко треба да буде суђен и буде му пресуђено, онда нема другога у Црној Гори сем Митрополита који је главни кривац за све оно што се дешава у Цркви у Црној Гори од деведесетих година”, поручио је тада Митрополит Амфилохије.
Блаженопочивши Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије оцијенио је истог дана на конференцији за новинаре у Никшићу да је све што догађа у Црној Гори, нарочито са хапшењем владике Јоаникија и свештеника, наставак борбе против православља – Православне цркве. “Црква ће да настави свој рад без обзира ослободили они Јоаникија или не. Али од државе зависи да ли ће се ослободити од наслеђа братоубилачког које се претворило у партијско и идеолошко, да би једним срцем и једном душом славили Бога љубави – Оца и Сина и Духа Светога. Цркву нико није успио да уништи двије хиљаде година. Прво је разапет Христос на голготи и то није било Његово уништење већ је тек онда својом Крвљу и Тијелом постао присутан у свим историјским догађајима. Послије Њега сви апостоли су мученички пострадали, а онда редом.”
О суноврату црногорског правног система и правосуђа, свему што се догађало са владиком Јоаникијем и никшићким свештенством, на конференцији су говорили и протојереј-ставрофор др Велибор Џомић, координатор Правног савјета Митрополије црногорско-приморске, адвокати Сава Костић, Вера Мијановић и Драган Шоћ, а протојереј Миодраг Тодоровић, с обзиром да је као парохијски свештеник био у прилици да посјети владику и свештенике, пренио је утиске какви су услови у којима се они налазе.
“Бетон одогзо, бетон одоздо, бетон са стране, и један кратки креветић. То је у подруму. Да ли је то шкодљиво за здравље нека оцијене они који се о здрављу брину. Добро би било да дођу па да виде је ли шкодљивије то за здравље или Световасилјивска литија”, казао отац Миодраг и питао јесу ли свештеници и владике требали да убијају Бога у народ тај дан.
Владика Јоаникије и свештеници Саборног храма Светог Василија Острошког у Никшићу, након 72 сата проведених у притвору, пуштени су око поноћи, 16. маја на слободу.
Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије је благословио вјерни народ који је испред тужилаштва протествовао због њиховог хапшења и поручио да је њихова подршка израз љубави према Цркви и природни наставак борбе за одбрану светиња. Говорио је и о догађајима који су претходили њиховом хапшењу, истичући да су се сви благодарећи честитоме народу, који је посвједочио своју љубав према Св. Василију, послије молитвеног хода кроз Никшић, у миру и у љубави разишли, а проблеми су настали тек када се власт умијешала. Казао је такође да жали што су наше власти, осим што ратује са Његошем и његовим гробом, “почеле да ратује и са Св. Василијем” што, како је оцијенио, није добро.
“Ових дана сви су били свједоци ваше оданости Цркви и вјери и посебно Светоме Василију, нека вас Господ и Свети Василије зато награди! Драга браћо, драга дјецо, драга омладино, нећемо вечерас рећи све, нити вечерас можемо све ријешити. Ова ће борба да траје и треба се спремити на дугу борбу.
Хоћемо слободу вјере, хоћемо поредак у држави, хоћемо да се поштује Устав и закон. Ми ћемо се борити за слободу вјере и за част свакога човјека и за људско достојанство, за част и образ свакога грађанина, поједница, без обзира ко је и како се изјашњава и којој партији припада. Треба нам слобода свима и треба нам поредак у нашој држави. Нека се ова борба настави, али правим Божијим средствима, истином и правдом и љубављу према нашој отаџбини и нека се зацари мир и благослов Божији и братска слога међу нама. Амин, Боже дај! ”
Владика је том прилоком изразио жаљење због дјеце коју су полицајци пребијали и то најоштрије осудио.
По завршетку његовог обраћања окупљени грађани су се мирно разишли, а чланови Братства православне омладине Светог Василија и црквених хорова очистили су простор испред тужилаштва на којем је народ био непрекидно готово 16 сати.
Касније у петак 19. јуна 2020. у Основном суду у Никшићу одложено је прво рочиште главног претреса, који се води против Епископа будимљанско-никшићког г. Јоаникија и осморице свештеника, окривљених за кршење здравствених мјера о спречавању ширења заразних болести због литије, која је, на празник Светог Василија Острошког, 12. маја ове године, одржана у Никшићу.
Рочиште је одложено зато што се на главном претресу, из оправданих разлога, није појавио један од окривљених, свештеник Слободан Јокић, који се налазио на болничком лијечењу због здравствених проблема, који су погоршани приликом хапшења, саслушања у Тужилаштву и задржавања.
Судија Игор Ђуричковић, који је задужен за овај поступак, следеће рочиште заказао је за 16. јул.
Преосвећеном Епископу будимљанско-никшићком Јоаникију и свештеницима никшићког Саборног храма: Слободану Јокићу, Данилу Зиројевићу, Жељку Ројевићу, Остоји Кнежевићу, Мирку Вукотићу, Василију Брборићу, Драгану Крушићу и Николи Маројевићу на терет се ставља кривично дјело непоступање по здравственим прописима за сузбијање опасне заразне болести за које је предвиђена новчана или казна затвора до годину.
Током утврђивања законских претпоставки, судија Игор Ђуричковић је, у складу са законом, питао окривљене о њиховим имовинским стањима, јер казна која им се ставља на терет може, како је назначио, да буде и новчана.
На постављено питање о имовинском стању владика Јоаникије је одговорио: „Није пристојно да се монах пита за имовинско стање. Монах нема никакве личне имовине, али има све што му треба“.
Због погоршања епидемиолошке ситуације у Никшићу и Црној Гори, поводом новог таласа корона вируса, суђење Епископу Јоаникију и осморици нишићких свештеника, заказано за 16. јул 2020. је одложено за 4. септембар.
У судницу са Епископом Јоаникијем и свештеницима тада је ушао и Митрополит Амфилохије који је, након одлагања рочишта, бројним новинарским екипама, дао изјаву рекавши да му није јасна логика по којој он међу првима није оптужен с обзиром да је био на челу литије на коју га је, како је казао, послао Свети Василије Острошки крај чијих моштију је тог дана служио Литургију: „Ако је нечија кривица, то је кривица Светог Василија Острошког, према томе и ово суђење је суђење Светом Василију Острошком, јер Свети Василије нас је сабрао и сав овај народ“.
И наредно рочиште главног претреса, које је било заказано за 4. септембар, такође, је одложено због тога што је, како је саопштио адвокат Сава Костић, један од правних заступника одбране, судија Игор Ђуричковић оправдано одсутан, а о термину следећег рочишта биће достављени позиви.
На парламентарним изборима у Црној Гори 30. августа 2020. године народ је развластио власт која је донијела дискриминациони закон о слободи вјероисповијести, прогонила СПЦ, хапсила свештенство и вјерни народ, припремала отимање светиња и владала на подјелама, братомржњи и богомржњи.
И како рече владика Јоаникије Васојевићима, окупљеним код катедралног манастира Епархије будимљанско-никшићке, Ђурђевих Ступова, тог слободног 31. августа 2020, „нормалним људима је увијек било јасно да онај ко удари на вјеру, светињу, достојанство и част никада не може да побиједи, нарочито они који ударе на светиње“.
„Ваљда је и њима сада јасно да је светиња непобједива. Нама је свима било јасно, кад је наш народ изашао по цичи зими на улицу у десетинама и стотинама хиљада да брани светиње, да ћемо их одбранити. Ви сте онај безбожни закон избрисали вашим изласцима на литије, још давно, а сада сте само то потврдили. Имали сте за то благослов Божји и Светог Василија Острошког Чудотворца, који нам је помагао и који нас је кријепио, и Свети Сава, и Свети великомученик Георгије Побједоносац који су нам дали побједу. Нека вам буде срећно и благословено, вама и вашим породицама, и Црној Гори, јер сте се борили за слободу вјере, за част и образ, за своје претке и за своје потомке и за будућност Црне Горе“.
Блажени су прогнани правде ради, јер је њихово Царство небеско; Блажени сте кад вас, Мене ради, руже и прогоне и, лажући, набеде сваким злом. Радујте се и веселите се, јер је награда ваша велика на небесима; јер су тако прогонили пророке који су били пре вас.
Весна Девић