Сви гледамо у јуридичком контексту, контексту закона и правила, а Христос све оправдава, позива не да будемо увек негативни у нашим судовима, у нашим проценама, позива да напустимо јуридички контекст поимања живота, феномена, дешавања свега око нас и у нама, контекст закона и да уђемо у контекст и атмосферу љубави Божије, рекао је Његова светост Патријарх српски г. Порфирије на евхаристијском сабрању у Цркви Светог Александра Невског у Београду, 29. маја 2022. године.
Његова светост Патријарх српски г. Порфирије, благоизволео је да у Недељу слепога када молитвено прослављамо свештеномученика Теодора Вршачког и мученика Вукашина, 29. маја 2022. године, предстоји евхаристијским сабрањем у Цркви Светог Александра Невског у Београду. Првојерарху Српске цркве саслуживао је Његово преосвештенство Епископ хумски г. Јован, викар Његовог преосвештенства Епископа диселдорфског и немачког г. Григорија, као и велики број свештенства и ђаконства, уз молитвено учешће верног народа.
У својој архипастирској беседи, Патријарх Порфирије говорио је о причи о слепоме где људи питају Господа ко је крив због слепила овог човека, имају потребу да све логички разумеју, да све рационално објасне, а Господ користи овај догађај да покаже да човек није само рацио, да није све логика и да не може све појмити искључиво својим спознајама и логичким капацитетима, него да је неопходно да учини скок из логике овога света у логику чуда, вере или најбоље рећи – у логику љубави Божије. Његов одговор је био да се покаже љубав Божија, да се пројави љубав Господња у односу на људски род. Чињеницом да сви мисле да су родитељи криви, показује се и наш однос према свему што не разумемо, према свему што је тешко, грех, болест, смрт и често тражимо кривца и проналазимо га у другима, а Господ другачије гледа на нас људе.
Његова светост истакао је да сви гледамо у јуридичком контексту, контексту закона и правила, а Христос све оправдава, позива не да будемо увек негативни у нашим судовима, у нашим проценама, позива да напустимо јуридички контест поимања живота, феномена, дешавања свега око нас и у нама, контекст закона и да уђемо у контекст и атмосферу љубави Божије и додаје да су болести тешке, али посматрајући у контексту зла немамо одговор и зато треба да напустимо контекст зла и да уђемо у контекст вере, атмосферу вере, атмосферу заједнице и љубави са Богом и само тако можемо осетити присуство Божије у свом свакодневном животу.
Извор: ТВ Храм