Митрополит црногорско-приморски г. Јоаникије служио је данас, на празник преподобног Герасима Јорданског Свету литургију пређеосвећених дарова у саборном храму Светог Јована Владимира у Бару, чиме је почело редовно годишње великопосно сабрање свештенства и монаштва Митрополије црногорско-приморске.
У литургијској проповиједи Митрополит црногорско-примнорски је говорио мо важности праштања.
„Ту науку, међутим, тешко учимо. Мало је научимо у току постова, знамо да треба да се исповиједимо, знамо да не можемо да приступимо Светим тајнама Христовим ако смо с неким у завађи, али сваку неку прилику гледамо као да се кријемо од Бога, да оговарамо, да злопамтимо и да својој души на такав начин дамо одушка. То, наравно,није добро“, рекао је он.
Додао је да је потребно да се3 научимо основним сварима – да постимо, да се Богу молимо, да опраштамо, да не злопамтимо, па ћемо онда бити способни да ширимо љубав, доброту, милосрђе и све остало.
„А сваки пост, нарочито овај васкршњи, он нас враћа управо на те основне ствари које смо склони да заборављамо“, казао је Владика Јоаникије.
Рекао је да не треба да узурпирамо оно што је Божје, него да благодаримо Богу на Његовим доброчинствима..
„Када станемо пред Господа да станемо као грешници и да се смирено молимо Богу, прије свега да нам опрости наше гријехе“, рекао је Митрополит црногорско-приморски.
Рекао је да смо ми народ који држи вјеру, али да нијесмо довољно молитвен народ.
„А то значи да се много чега лишавамо. Имамо доста врлина, пуно смо страдали за вјеру, за образ, за част, за поштење, за очување памћења, али у тој цијелој борби заборавили смо да се молимо Богу како ваља. То је велики недостатак. Али опет, да би наша молитва била угодна Богу, да би од нас Господ нешто примио – треба да опростимо свима, да нисмо ни са ким у завађи. Како ће Господ од нас нешто примити кад нијесмо добро са ближњима својим? У завађи смо, једни друге гонимо, једни друге оговарамо па онда станемо пред лице Божје да се помолимо Богу! Прво треба да се измиримо, као што нас Јеванђеље учи, па тек онда да принесемо свој дар од све душе и свега срца и од својих руку Богу“, поручио је Митрополит Јоаникије.
Митрополит Јоаникије је нагласио да је духовни пост важнији од тјелесног и да се он састоји од тога да постимо од злобе, од пакости, од злих ријечи, од лоших навика, од лоших склоности.
„И посебно се састоји у томе да се научимо исповиједати своје гријехе и да се знамо мирити са својим ближњима. И тако се припремамо за велики празник Васкрсења Христовога. Све што чинимо у току поста трудимо се да научимо да постимо како ваља, да научимо и да се исповиједамо и да чистимо своју душу. И то није циљ само себи, него је циљ да се сјединимо са Господом, да се сјединимо са извором живота, са Христом Спаситељем, са Њиме који иде на крсно страдање, да се поклонимо Његовоме Крсту, Његовој смрти о гробу Његовоме живоносноме. И да се удостојимо да прославимо, са радошћу, саборно – Васкрсење Христово“, закључио је Митрополит Јоаникије.
Владика је служио и помен жртвама Мартовског погрома на Косову и Метохији, који се догодио на данашњи дан прије осамнаест година.
„Иако формално под заштитом моћних западних земаља, наше светиње су у један дан сагореле, јер су албански терористи из Албаније и са Косова и Метохије имали тога дана, по свој прилици, од многих од њих одријешене руке да протјерају наш народ са Косова и Метохије и да спале његове светиње“, рекао је Владика Јоаникије.
Подсјетио је да је тада спаљена Богородица Љевишка, задужбина краља Милутина.
„Спаљена је Богословија призренска, саборна црква Светога Ђорђа у Призрену, и цио српски Призрен је запаљен. Спаљен је манастир Девић и протјеране су монахиње, цијела Метохија. Морам признати да Италијани и Шпанци имали више осјећања од осталих Европљана који су тамо били присутни, па су они ипак заштитилиВисоке Дечане и Пећку Патријаршију. А све остало је било препуштено огњу, мржњи и терору разјарених албанских руља и терориста“, подсјетио је Митрополит Јоаникије.
Радосав Рајо Војиновић
Фото: Жељко Драшковић