Дан уочи празника Светог Саве, првог Aрхиепископа и просветитеља српског, вјерни народ Црне Горе, као и претходних дана и недјеља, пружа молитвени отпор насиљу над Црквом Христовом од стране богоборног владајућег режима.
Подгорица:
Након одслуженог молебна у Храму Христовог Васкрсења, литија од десетине хиљада бранилаца светиња Божијих, коју је предводио Његово високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски г. Амфилохије са свештенством упутила се до Клиничког центра гдје је прочитана молитва за све оне који болују и пате од тешких болести.
Протојереј Предраг Шћепановић се захвалио управи и запосленима Клиничког центра јер, како је казао, за 30 година ниједно свештено лице није враћено из ове установе, и помолио се да им Бог узврати за њихову дјелатну љубав према Цркви што схватају колики је значај свешеничке посјете обољелима
По повратку литије, на платоу Храма Христовог Васкрсења је одржана Светосавска академија, коју је благословио и поздравно слово изговорио владика Амфилохије, док је светосавску бесједу произнео протојереј-ставрофор Борис Брајовић.
Фото: Рајо Војиновић
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=634212133979790&id=252483161453344
Кучи:
Киша их није зауставила: Кучи поново литијски до Храма Христовог Васкрсења у Подгорици.
Зета:
Пјешке до Храма Христовог Васкрсења.
https://m.facebook.com/watch/?v=204440820683734&_rdr
Вранићи:
Саборно на молебан и литију.
Сињајевина:
Кроз снијежне намете на 1700 метара надморске висине: Литију до цркве Светог Василија Острошког, у народу зване цркве Ружице на планини Сињајевини предводио отац Жељко Ћалић, даниловградски парох.. Сињајевину црногорски режим хоће да претвори у НАТО полигон.
Херцег Нови: Светиње светима
Први пут послије 213 година, крст Светог Петра Цетињског напустио је село Лучиће и у рукама владике захумско херцеговачког и приморског г. Димитрија, у литији кренуо пут Херцег Новог, до цркве Вазнесења Господњег на Топлој, гдје се се литија из Суторине спојила са оном која је кренула из Мојдежа, а коју је предводио отац Зоран Миљанић.
Братство Лучић из Суторине, које је данас било у литији, добило је овај крст из руку Светог Петра Цетињског давне 1806. године, након убиства старог и слијепог свештеника Јована Лучића. Свети Петар Цетињски сахранио је попа Јована, по казивању мјештанина Мира Лучића, након чега оставља светињу коју Лучићи и данас чувају.
Ка манастиру Савина данас су, упркос јакој киши, осим литија из Суторине, Мојдежа и Топле, кренуле и молебне литије из Кута коју предводи отац Драго Пешикан и са Пода, коју предводи отац Александар Папић. Испред манастира Савина стигло је са пет страна на хиљаде грађана Херцег Новог који не прихватају усвојени Закон о слободи вјероисповјести.
Владика захумско-херцеговачки и приморски г. Димитрије поручио је Новљанима да читава Херцеговина гледа у Црну Гору, у њихову вјеру и љубав – и чудом се чуди, те да је тај огањ и свјетлост коју сви осјећамо у срцима – и велика одговорност да останемо достојни те свјетлости.
Беране: Црна Гора се јави, Ваистину се јави!
Чврсте воље да сачува богомоље: И сваки пут кад помислимо да не може бити већа, свака наредна литије нас разувјери.
Фото: Сенка Чоловић
Калудра:
Литија из манастира Светог Луке у Калудри код Берана се придружила Беранцима код Храма Светог Симеона Мироточивог. Заједно до манастира Ђурђеви Ступови. Успут су јој се придружили мјештани Загорја, Ржанице и Луга…
Фото: Сенка Чоловћ
Никшић:
Након Молебана Пресветој Богородици, који је служен у Саборном храму Светог Василија Острошког, вјерни народ Никшића кренуо је у мирну, достојанствену протестну литију кроз град, предвођени свештенством и монаштвом, уз пјевање духовних пјесама, молитви, ношење црквених барјака, икона.
Њима се, претходно, придружила литија бројног вјерног народа, која је, предвођена свештеником Драганом Крушићем, пјешке дошла из околних приградских мјеста: Милочани, Видрован, Глибавац.
Упркос јакој киши, народ Никшића, и ове вечери, у сусрет празнику Светог Оца нашег Саве, непоколебљиво је стао у одбрану своје Мајке Цркве, у одбрану светиња, гробова прадједовских, части и образа.
Бијело Поље:
Крсни вход од 20. 000 људи предводи владика Јоаникије
Народ је и данас, по лошем времену прешао више километара како би учествовао у молебну у Цркви Светог Петра и Павла и литији до храма у Никољцу.
У Бијело Поље стигло више литија из оближњих мјеста: Затона од Цркве Светог Јована Крститеља и Мајсторовине, из Бистрице, Сутивана, Његњева, Расова, Стројтанице, Поткрајаца, Недакуса.
Молебан у цркви Свтих Апостола Петра и Павла данас у 16 часова је служио епископ будимљанско-никшићки Јоаникије. Послије Молебана Владика Јоаникије је предводио Литију од те до цркве Светог Николаја у Никољцу.
Честитајући вјерницима празник Светог Саве Владика Јоаникије је бесједио да ове године прослављамо осам вијекова од од оснивања епархије будимљанско-никшићке, коју је Свети Сава утврдио у манастиру Ђурђеви ступови, и исто толико вијекова Зетске епископије из које је настала Митрополија црногорско- приморска.
“Ми имамо континуитет жив и непрекинут иако смо много страдали кроз историју. А овђе такође је била некада Епископија хумска, коју је свети Сава основао 1220. године. 1219. године он је добио аутокефалност и прошле године смо славили осам вијекова од оснивања Жичке Архиепископије, односно Српске Православне Цркве, а то је једно те исто. А ове године прослављамо осам вијекова од оснивања Епархија. Тада је Свети Сава православним обредом крунисао светог Kраља Стефана Првовјенчаног . Сјећамо се тих великих догађаја. Наш народ се коначно, у православној, јеванђелској, истинској, живој вјери утврдио у вријеме светога Саве; оној вјери која даје смисао свему ономе што радимо и чему стремимо”, казао је Владика Јоаникије.
Он је рекао да се кроз литије бори за слободу вјере, јер тамо гдје нема слободе вјере нема ни праве вјере.
“Права вјера је увијек слободна и не може је нико свезати. Многи су покушавали али у томе нису успјели, није успио ни Нерон ни Диоклецијан, ни Стаљин ни Лењин, ни Броз нити било који деспот и тиранин кога је историја извела на историјску сцену”, подсјетио је Владика.
Такође је напоменуо: “И то су нам наши преци завјештали да у вјери да у оданости светињама будемо једно, да будемо јаки и зато се обједињујемо и снажимо овим заједништвом и Божјим благословом. Kад видим оволико народа, нарочито дјеце и омладине, сви имамо осјећај да смо се помијешали заједно са светитељима, са нашим прецима, са анђелима. То је сила, то је Божији благослов. Ми се не боримо огњем и мачем него истином. Боримо се вјером и љубављу, кријепећи се утврђујући се, спремајући се да наше светиње бранимо ако буде требало и својим животима, да их нико не скрнави. Штитимо завјештање великог кнеза Мирослава, критора ове светиње, штитимо предање, историју, вијекове, завјештања наших предака. Штитимо част и образ и свој, и свога потомства, желећи да се изборимо у нашој држави за слободу вјере, да наша вјера буде равноправна са осталим вјерама.”
Истакао је да наша Црква не може дозволити да буде дискриминисана и да не тражи ништа више права него остале вјере, иако је најмногобројнија у Црној Гори:
“Не желимо да уживамо никакве повластице више него остали, свима желимо слободу вјере и правду. Борећи се за слободу и правду цркве и вјере ми се боримо за истински поредак, слогу и напредак Црен Горе. Боримо се да Црна Гора буде што љепша, да буде дом за све без обзира на све разлике. Онако како су донијели овај закон, исто тако могу да га повуку и да измијене у свим оним члановима који су за цкрву неприхватљиви. Kажу да су „водили дијалог“. Није тачно, само су покушавали да нам наметну зло и то уз наш пристанак. Не можемо на то пристати никада. Боље нам је да будемо и гоњена вјера, јер гоњена вјера рађа свједоке и Мученике, и Исповиједнике него да прихватимо на понижење и неправду, а то би заправо било, заправо би себи потписали смртну пресуду. Ово је удар на Православље и на Правславну вјеру у Црној Гори. То је наш народ осјетио, истински из дубине душе. Ово је рефлекс из костију наших предака. Ова наша окупљања, наша праведна борба ће да издржи до краја, да се ово зло уклони.”
Владика је на крају бесједе рекао да Црква и народ имају подршку од цијеле Православне Цркве:
„Од Васељенске и Јерусалимске Патријаршије, посебно Руске Православне цркве. Велику подршку имамо од цијелог свештенства и народа СПЦ, из Србије и Републике Српске, дијаспоре и цијелог свијета. Очи свих су уперене у Црну Гору и заједно ћемо истрајати да овај народ дође до слободе вјере.”
Пљевља:
Благочестиви народ Пљеваља и околине, из љубави и захвалности према најљепшем цвијету рода нашега, првом Архиепископу српских и поморских земаља Светом Сави, у центру града, развио је највећу његову икону.
Под благим погледом и благословом нашег Просветитеља вечерас су се окупили достојанствени Пљевљаци у незапамћеном броју, да су се сви питали да ли је неко остао у кућама.
Дјеца мученичког Патријарха Варнаве миром, слогом и љубављу бране свој образ и душу црногорског народа, поручујући: Не дамо светиње!
Божо Кнежевић
Фото: Веселин Драгаш
Жабљак:
Плужине:
Бар:
Барани такође обарају рекорд најмасовнијом литијом до сад, упркос киши.