У организацији Патријаршијске управне канцеларије у Патријаршијском двору у Београду данас 22. јануара 2020. године прослављена је деценија од избора Његове светости Патријарха српског г. Иринеја за 45. по реду предстојатеља Српске православне цркве.
Том приликом представљена је фотомонографија у 10 томова у којима је сабранo 15 хиљада фотографија о активностима Патријарха Иринеја током протеклих 10 година које је провео на трону Светог Саве. Приказан је и једночасовни документарни филм Патријарх српски Иринеј, који илуструје животни пут предстојатеља Српске цркве.
Аутор филма и уредник фотомонографије је протојереј-ставрофор Стојадин Павловић, директор Патријаршијске управне канцеларије. Издавачи фотомонографије су Патријаршијски управни одбор и Службени гласник.
Свечаности у Патријаршијском двору, поред Патријарха српског, присуствовали су и престолонаследник Александар Карађорђевић, Епископ ремезијански г. Стефан, Надбискуп београдски Станислав Хочевар, директор Управе за сарадњу са Црквама и верским заједницама др Милета Радојевић, представници традиционалних Цркава и верских заједница, Војске Србије, Полиције, образовних установа, здравствених установа, културног и јавног живота престонице и свештенство Архиепископије београдско-карловачке.
У име издавача присутнима се обратила директорка Службеног гласника др Јелена Триван, док је слово о Патријарху произнео универзитетски професор Дарко Танасковић.
Уследила је пројекција филма после које је, видно изненађен, присутне поздравио и благословио Патријарх српски Иринеј.
– Нисам очекивао догађај оваквог нивоа. Све док нисам дошао у салу нисам знао да ће овом скупу присуствовати оволики број еминентних личности и драгих гостију. Мислио сам да ћемо филм погледати у уском кругу сарадника. Ово је за мене заиста велико изненађење и благодаран сам на свему овоме, истакао је Патријарх српски Иринеј додајући да живимо у времену када није лако бити на неком високом положају, па тако није једноставно ни бити Патријарх српски, али да се током протеклих 10 година трудио и чинио све што је у његовој моћи да Цркву води исправним путем.
Патријарх jе на крају обраћања захвалио протoјереју-ставрофору Стојадину Павловићу на труду и посвећености, свима запосленима при Патријарашкој управној канцеларији и Патријаршији српској, Служебном гласнику, као издавачу десетотомне фотомонографије, као и проф. др Дарку Танасковићу и драмској уметници Биљани Ђуровић.
Извор: СПЦ
Деценија Патријарашке службе Његове светости – На многаја љета!
Животопис Његове светости Патријарха српског Иринеја
Његова светост Патријарх српски г. Иринеј (Гавриловић) рођен је у селу Видова, код Чачка, 1930. године од оца Здравка и мајке Милијане. На крштењу добио је име Мирослав. У родном селу завршио је основну школу, а потом гимназију у Чачку. По завршетку гимназије уписао се и завршио Богословију у Призрену, а затим и Богословски факултет у Београду. По завршеном факултету одлази у војску. По повратку из војске убрзо бива постављен за суплента (професора) Призренске богословије. Пре ступања на дужност професора, октобра месеца 1959. године, у манастиру Раковица, од стране Његове светости Патријарха Германа, прима монашки чин, добивши на постригу име Иринеј.
Истога месеца, на празник Св. Петке, 27. октобра 1959. године, у цркви Ружица испод Калемегдана, бива рукоположен у чин јеромонаха. Док је службовао као професор у Призренској богословији, упућен је на постдипломске студије у Атину. Године 1969. бива постављен за управника Монашке школе у манастиру Острог, одакле се, затим, враћа у Призрен и бива постављен за ректора Призренске богословије. Са те дужности је, 1974. године, изабран за викарног епископа Њ. св. Патријарха српског, са титулом епископа моравичког. Годину дана касније, 1975. године, изабран је за епископа нишког, где је служио све до постављења за Патријарха српског.
Патријарх српски Иринеј остварио је значајне подухвате као епископ нишки. Године 1987. почела је изградња новог хиландарског метоха, храма Св. Саве у Нишу, чије је темеље осветио Епископ нишки г. Иринеј. У време ступања владике нишког Иринеја на патријарашки трон, у изградњи је било око 40 храмова на територији Нишке епархије, са приближно истим бројем цркава у обнови.
За време епископске дужности Патријарха Иринеја, народ се у све већем броју враћао Цркви, а Епархија нишка интензивно је радила на успостављању раскинутих веза са народом, након пола века комунистичке власти. Године 1998, први пут после 50 година, за храмовну славу нишке Саборне цркве – Духове, обновљена је велика литија улицама Ниша. Развијена је просветна и издавачка активност, нарочито у манастирима и црквама ове Епархије.
Извор: Саборна црква у Београду
Устоличење у београдском Саборном храму:
https://www.saborna-crkva.com/index.php?option=com_content&task=view&id=66&Itemid=80
http://www.spc.rs/sr/episkop_niski_g_irinej_izabran_za_novog_patrijarha_srpskog
http://www.spc.rs/sr/njegova-svetost-patrijarh-srpski-irinej
http://www.spc.rs/sr/ustolicenje_patrijarha_srpskog_g_irineja
Устоличење у Пећкој патријаршији: