Свештенство и православни верујући народ Пљевља прославио је јуче храмовну и славу града Преподобну мати Параскеву, у народу познату као Света Петка. Након свете архијерејске литургије коју је служио епископ милишевски Филатер са бројним свешенством и монаштвом са трга Патријарха Варнаве кренула је литија улицама града. Литија је прошла улицама Првог децембра, Вука Кнежевића и Краља Петра да би се зауставила на тргу испред згарде Општине гдје су прочитане молитве.
Испред зграде локалне управе литију се придружио и предсједник Општине Мирко Ђачић у пратњи главног администратора Будимира Тањевића, секретара за друштвену дјелатност Славице Крстајић и других сарадника. Предсједник Скупштине општине Тарик Гаџовић владики Филарету и свештенству Српске православне цркве честитао је празник.
Литија је потом, уз учешће великог броја грађана, наставила улицама Краља Петра и Тршовом вративши се до цркве Свете Петке гдје је обављено резање славског колача.
Кум овогодишње славе цркве свете Петке био је Милан Мијо Лекић са породицом. Честитајући градску и храмовну славу владика Филарет је позвао Пљевљаке да се окупе око цркве да се врате вери и традицији.
-Дај боже да Преподобна мајка Параскева услиши наше молбе које смо данас овдје узносили да народ живи у миру, љубави и слози. Ништа нам нема без мира без љубави без враћања цркви, обичајима, вери и својој традицији. Морамо своју децу крштавати, у цркви се вјенчавати, славу славити, Богу се молити, од Бога помоћ тражити и од Бога помоћ добијати – поручио је владика Филарет и захвалио се куму славе Милану Лекићу и градоначелнику Мирку Ђачићу истакавиши да је ово први пут за петнаест година од када је он владика Милешевске епархије, да градоначелник Пљеваља учествује у литији.
– Хвала господине градоначелниче и Вама и вашим сарадницима што сте данас са нама да заједно прославимо ову храмовну и градску славу. То су ти мостови који спајају а не раздвајају – казао је владика Филарет.
Дјеца која похађају школу вјеронауке при цркви свете Петке извела су пригодан програм у коме су поред духовних пјесама, доминирале пјесме о Косову као и руске пјесме, а прочитана је и молитва за Косово.
Обиљежавање храмовне славе настављено је на тргу Патријарха Варнаве уз народни сабор који је трајао до касно у ноћ.
На дан Свете Петке, 27. октобра 1912. године војска Краљевине Србије ослободила је Пљевља од вишевјековног турског ропства. Истог дана, 1918. године, војска Краљевине Србије по други пут је ослободила Пљевља, овог пута од окупације Аустро-угарске војске. У знак захвалности Светој Петки у Пљевљима је 1928. године подигнута црква посвећена овој светитељки, а 27. октобар је установљен као крсна слава града. Послије Другог светског рата било је забрањено масовно обиљежавање крсне славе града, а стара традиција обновљена је по доласку на чело Милешевске епархије владике Филарета, крајем деведесетих година прошлог вијека.
Славље у Покрету за Пљевља
Празник Свете Петке од јуче слави и новооснована политичка партија у Пљевљима, Покрет за Пљевља. Политичко крило Нове српске демократије на челу са Новицом Станићем које је основало Покрет за Пљевља, који се однедавно придружио Српској иницјативи Црне Горе. У просторијама Покрета за Пљевља уз присуство свештеника Српске православне цркве пререзан је славски колач и одлучено да славе Свету Петку као славу партије.
Божидар Јеловац
Извор: Дан
Фото: Мико Митровић (pvportal.me)